Dzień Ojca – raport Newspoint

W sobotę, 23 czerwca, już po raz 47. obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Ojca. Z tej okazji, analitycy Newspoint postanowili specjalnie dla Was prześledzić, jaką popularnością cieszy się to święto w internecie.

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas analizy, najwięcej wpisów (aż 841) opublikowano w poniedziałek 17 czerwca. Większość z nich dotyczyła pomysłów na prezent dla taty – wybór, jak widać, nie należy tutaj do najłatwiejszych. Do najpopularniejszych upominków, sugerowanych przez internautów, należy zaliczyć krawat, drogi alkohol i perfumy. Drugi znaczący wzrost wpisów miał miejsce w samo święto, w tym roku przypadające w sobotę, kiedy to zarówno media internetowe, jak i internauci przypominali sobie o Dniu Ojca. Tatusiowie chwalili się otrzymanymi prezentami lub też sposobem, w jaki spędzali ten dzień wraz ze swoimi pociechami. Dzień po obchodach święta, w niedzielę 25 czerwca, liczba wpisów spadła ponad trzykrotnie. Były to głównie posty w social media pełne refleksji – rozmyślań na temat macierzyństwa i ojcostwa, a także opieki nad najbliższymi.

Dyskusje o Dniu Ojca gościły w większości na portalach (1038 publikacji) oraz forach (1114) takich, jak Gazeta.pl (264) czy Wizaz.pl (66), specjalizujących się głównie w tematach rodzicielstwa. Najmniej uwagi poświęcono temu zagadnieniu na blogach (było to jedynie 145 wpisów).

Najbardziej żarliwe dyskusje dotyczące Dnia Ojca toczyły się w serwisie Pudelek.pl (740 komentarzy) oraz na Facebooku (700). Najczęściej zamieszczano wpisy w postaci zapytań odnośnie sposobów na spędzenie tego święta, a także informacji o tym, co kupiono swojemu tacie na prezent, lub przeciwnie – co otrzymano od swojego dziecka w tym szczególnym dniu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także składanie tzw. wirtualnych życzeń, co jest typowe dla osób mieszkających poza Polską.

Ciekawostka

Jak podaje „Gazeta Białostocka” z 23.06.1965 roku, z inicjatywy „Expressu Ilustrowanego” w Łodzi, dzień 23 czerwca będzie obchodzony jako Święto Ojca. Redaktorzy gazety mieli nadzieję, iż data ta na trwale zapisze się w kalendarzu najważniejszych państwowych uroczystości.

Czy wiesz, że…?*

  • Rokrocznie ok. 400 tys. mężczyzn w Polsce zostaje ojcami po raz pierwszy, lub po raz kolejny.
  • Średni wiek ojca w momencie urodzenia dziecka wyniósł w 2011 r. 31 lat. W tym samym roku, blisko 24% ojców nie pozostawało w związku małżeńskim z matką dziecka.
  • Systematycznie spada liczba rozwodzących się małżeństw z dziećmi (w wieku poniżej 18 lat). W 2011 r. 58% rozwiedzionych małżeństw miało małoletnie dzieci.
  • Nieznacznie wzrasta liczba orzeczeń sądu, w których opieka nad dziećmi po rozwodzie jest przyznawana ojcom. W 2011 roku otrzymało ją 4,4% mężczyzn, co daje o 0,9% wyższy wynik niż dziesięć lat temu.

*Opracowano na podstawie materiałów Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono publikacje z 1 mln domen w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z ponad 4 tys. portali monitorowanych przez Newspoint. Uwzględniono posty zawierające frazę „dzień ojca” we wszystkich odmianach. Analizowane teksty zostały opublikowane w sieci w dniach 17.06-24.06.2012 r.