Przejdź do treści

Naturalne perfumy – kreatywny pomysł na prezent

Chcesz sprawić radość bliskiej ci osobie i nie masz pomysłu na niepowtarzalny prezent? Piękne zapachy zawsze sprawiają radość zarówno kobiecie jak i mężczyźnie. Podpowiadamy, jak własnoręcznie przygotować perfumy z naturalnych i zdrowych olejków eterycznych.

Przygotowanie perfum własnoręcznie zgodnie z naszymi upodobaniami to zajęcie bardzo przyjemne. Jeśli w tym celu skorzystamy z naturalnych olejków eterycznych będzie to proste niewymagające od nas specjalistycznej wiedzy czy wyjątkowych umiejętności zadanie. Dla bliskiej nam osoby będzie to na pewno bardzo duże zaskoczenie i przyjemny prezent.

Naturalne olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszanki substancji zapachowych, które w połączeniu z alkoholem etylowym lub olejem roślinnym czy parafinowym tworzą perfumy.

– Dzięki połączeniu różnych olejków eterycznych otrzymujemy nie tylko piękny zapach, ale również korzyści dla zdrowia – woń olejków rozproszona na naszym ciele, unosząca się w powietrzu ma również właściwości terapeutyczne. To leczenie zapachem. Piękna woń zapewnia nam też równowagę, zdrowie i dobre samopoczucie – mówi Marta Nietupska, ekspert Dr Beta w dziedzinie aromaterapii.

Zmieszane ze sobą olejki dodajemy w ilości 15-20% do rozpuszczalnika, czyli alkoholu (spirytus spożywczy) lub oleju roślinnego (bezwonnego, np. z nasion winogron, ze słodkich migdałów) i pozostawiamy na 10 do 15 dni w szklanym, zamkniętym naczyniu, aby wszystkie składniki mogły się połączyć i wymieszać. Kolejnym krokiem jest ochłodzenie perfum do temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza przez maksymalnie 2 dni, a następnie powrót do temperatury pokojowej. Po 18 dniach perfumy są gotowe do użycia.

Oto przykładowy zestaw olejków, dzięki któremu powstanie zapach dla kobiet:

  • Olejek cytrynowy – 40 kropli
  • Olejek petitgrain – 40 kropli
  • Olejek z drzewa różanego – 40 kropli
  • Olejek geraniowy – 20 kropli
  • Olejek neroli – 10 kropli
  • Olejek ylangowy – 15 kropli
  • Olejek kolendrowy – 10 kropli
  • Olejek gałki muszkatołowej – 10 kropli
  • Olejek szałwi muszkatołowej – 10 kropli
  • Olejki rozpuścić należy w 100 ml spirytusu i postępować wedle powyższych wskazówek. 

– Należy pamiętać, że markowe perfumy, które możemy nabyć w perfumeriach bardzo często zawierają syntetyczne utrwalacze zapachu. Stosując 100% naturalne olejki eteryczne np. Dr Beta do stworzenia perfum mamy pewność, że takie utrwalacze są ich naturalnym składnikiem. Utrwalaczami są np. olejek sandałowy, różany, cynamonowy, z gałki muszkatołowej i cedrowy.

Naturalne perfumy możemy stworzyć również z jednego lub połączenia dwóch olejków eterycznych, które mają intensywny, piękny zapach. W  pojedynkę idealny będzie olejek różany lub olejek ylangowy. W duecie natomiast piękny zapach powstanie z połączenia olejku sandałowego i paczuli, neroli z różanym, ylangowy z cynamonowym, cedrowym lub sandałowym.

Własnoręcznie stworzone perfumy wystarczy przelać do dozownika i wręczyć bliskiej nam osobie. Pamiętajmy, że oprócz pięknego zapachu dajemy również naturalne „lekarstwo”, ponieważ w każdym olejku ukryte są składniki poprawiające nasze samopoczucie i leczące dolegliwości składniki.