Przejdź do treści

Poznańska Strefa Kibica – najlepsze jeszcze przed nami

445 tys. osób odwiedziło do dziś poznańską Strefę Kibica UEFA EURO 2012™. To niemal tyle, ile zgodnie z prognozami miało przewinąć się przez Plac Wolności przez cały turniej. Od czasu rozpoczęcia mistrzostw teren Strefy stał się sportowym i kulturalnym centrum regionu.

Wielkie wydarzenia za nami, jeszcze większe – przed nami, już w najbliższych dniach. Czeka nas ponad 140 godzin emocji, zabawy i rozrywki.

Do końca turnieju emocji sportowych nie zabraknie. W Strefie Kibica transmitować będziemy wszystkie mecze UEFA EURO 2012™. Najlepsze drużyny kontynentu rozegrają jeszcze 9 spotkań, w tym najważniejsze – finałowe.

Podobnie jak przez ostatnie 11 dni, działalność Strefy Kibica w Poznaniu nie ograniczy się do sportu. Przed nami wiele ważnych wydarzeń muzycznych, w tym m.in. „Strefa Hip-Hop”, „Rock Pure Pleasure” z zespołami Luxtorpeda i Coma, festiwal „Poznań Alternative Energy” z Die Antwoord, Imieniny Miasta, podczas których zagra Alphaville czy koncerty Raya Wilsona, Macieja Maleńczuka, De Mono, Elektrycznych Gitar i Hanny Banaszak. Poznańską kulturę na Placu Wolności reprezentować będą zespoły Polskiego Teatru Tańca i Teatru Porywacze Ciał.

Atrakcyjny dla wszystkich poznaniaków będzie na pewno program Dni Sportu (28-29.06): turniej piłkarski, zumba, joga, spinning oraz warsztaty dietetyczne zdrowej kuchni z Tomaszem Jakubiakiem, gotującym, na co dzień w jednym z programów telewizyjnych. Mieszkańców okolic Placu Wolności ucieszy zapewne Dzień Sąsiada Strefy w dniu 24 czerwca, w ramach którego na Trybuny Komfort zaprosimy wszystkich zameldowanych w obrębie „Obszaru wyłączonego z ruchu”.

Mogą na nas liczyć także dzieci. Oprócz atrakcji przygotowanych przez naszych Partnerów, Strefa Junior zaprosi na festiwal Kids Folk Fun, będą występy zespołów dziecięcych, rozgrywki w piłkę nożną i guzikową czy wspólne wykonywanie maskotek piłkarskich.

Tak było

Strefa Kibica stała się miejscem codziennych spotkań, przeżywania sportowych emocji i wspólnej zabawy poznaniaków, mieszkańców regionu i gości z całego świata. W dniach meczów reprezentacji Polski Plac Wolności wypełniał się szczelnie kibicami w biało-czerwonych barwach. Gdy grały zespoły grupy A, Strefa przybierała kolory drużyn Irlandii, Chorwacji i Włoch. Do dziś Strefę odwiedziło już niemal 445 tysięcy osób. Po zakończeniu fazy grupowej frekwencja sięgnie pół miliona, czyli tyle ile organizatorzy planowali przyjąć przez cały turniej. Rekord padł 12 czerwca, podczas meczu Polska–Rosja. Przez Strefę przewinęło się wtedy 60,5 tysiąca osób.

Mecze mistrzostw przyciągały do poznańskiej Strefy Kibica ogromną publiczność, ale wielkim zainteresowaniem cieszył się także program artystyczny wypełniający czas między spotkaniami. Najwięcej fanów zebrał Grabaż ze swoim zespołem Strachy na Lachy, ale równie dużą popularnością cieszył się koncert Wilków i występ Oceany – wykonawczyni oficjalnej piosenki UEFA EURO 2012™. W pierwszej fazie turnieju na głównej scenie zagrało w sumie ponad 20 zespołów: począwszy od gwiazd polskich scen, poprzez zespoły przebijające się do czołówki, aż po reprezentantów poznańskich domów kultury. Spotkania z artystami w Centrum Medialnym Miasta-Gospodarza przyciągnęły około 150 dziennikarzy. Podczas jednego z nich Krzysztof „Grabaż” Grabowski powiedział: „Po tym, co dzieje się tu, w Strefie, widać, że ludzie chcą i lubią być ze sobą – czerpią z tego radość”.

UEFA EURO 2012™ w Poznaniu i wydarzenia w Strefie Kibica cieszyły się wielkim zainteresowaniem mediów. W Centrum Medialnym Miasta-Gospodarza akredytowało się około 400 dziennikarzy z całego świata. W dni meczowe przez Centrum przewijało się nawet 200 przedstawicieli mediów, a podczas meczów reprezentacji Polski około stu. Wzmianki o poznańskiej Strefie Kibica pojawiły się w tysiącu publikacji prasowych (prasa, radio, telewizja, portale internetowe).

Poznańska Strefa Kibica wykroczyła daleko poza Plac Wolności. W trakcie UEFA EURO 2012™ stronę internetową www.poznan.pl/uefaeuro2012/strefakibica odwiedziło już niemal 70 tys. osób. Liczba fanów Strefy na oficjalnym profilu Facebook.com zbliżyła się do 15 tysięcy (www.facebook.com/StrefaKibicaPoznan), a zdjęcie z wirtualnym stadionem zrobiło sobie 30 tys. osób.

Część Strefy Kibica wydzielona została specjalnie na potrzeby najmłodszych gości. Na stanowiskach przygotowanych przez poznańskie instytucje kulturalne i Partnerów bawiło się 15 tys. dzieci strzelając bramki (15 tys. certyfikowanych kopnięć), malując własne piłki-pocztówki (1000 szt.), przygotowując własne trofea (500 szt.) i przelewając na papier własne marzenia (500 prac). Podczas dwóch aukcji charytatywnych przeprowadzonych w Strefie Hospitality, z których dochód przeznaczony zostanie na leczenie 4,5 letniej Samanthy z Kórnika k. Poznania, udało się zebrać 9750 zł. Najwięcej – 5800 zł – jeden z kibiców zapłacił za piłkę z podpisem Michela Platiniego.

Powodzeniem cieszyła się też oferta gastronomiczna Strefy Kibica. Goście wypili 156 tys. kubków piwa i zjedli ponad 18,9 tys. zapiekanek, kiełbas i pyr z gzikiem (1000 porcji).

Co jeszcze przed nami?

Najważniejsze koncerty:

 • „Strefa Hip Hop” (20.06): Sokół i Marysia Starosta, Eldo, Łona i Webber, donGURALesko, Mrokas
 • „Rock Pure Pleasure” (25.06): Luxtorpeda, COMA, Hurt, Voltage Betty, Ziemianie
 • „Poznań Alternative Energy” (26.06): Die Antwoord, Gaba Kulka, The Ploy, Vera Korthals
 • „Imieniny Poznania”: Alphaville (29.06), Hanna Banaszak (30.06)
 • Ray Wilson (Genesis vs. Stiltskin) (23.06)
 • Elektryczne Gitary (24.06)
 • De Mono, Ewa Jach (01.07)
 • Maciej Maleńczuk (27.06)
 • Doniu, Kris, Ascetoholix (28.06)

Teatry:

 • Polski Teatr Tańca „FootBall@…” (21.06)
 • Teatr Porywacze Ciał „Cykliści” (27.06)

Inne wydarzenia:

 • Dni Sportu (28-29.06)
 • Krewni Euro (23.06)