Przejdź do treści

Danone – dobry jogurt z dobrego mleka

Tagi:

To, z jakiego mleka jest wyprodukowany nasz ulubiony jogurt, ma znaczenie. Ważne jest również, skąd to mleko pochodzi. Dobre mleko to wynik dobrych warunków w gospodarstwie i codziennej dbałości o krowy. Dlatego Danone już od ponad 10 lat prowadzi Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka, który obecnie rozwija w kierunku programu pod nazwą Zrównoważone Rolnictwo.

Od początku swojej działalności w Polsce Danone stawiał wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa mleka w ramach Programu Jakości i Bezpieczeństwa Mleka. Zostało to dostrzeżone przez ekspertów branży już wiele lat temu. Firma była wielokrotnie nagradzana za dobre praktyki w dziedzinie współpracy z dostawcami mleka i społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w Przeglądzie CSR Danone za lata 2003-2006 znalazła się wypowiedź redaktor naczelnej „AgroTrendy”, Małgorzaty Białasiewicz, która podkreślała, że Danone: – „… już na początku lat 90. przyczynił się w znaczącym stopniu do podniesienia jakości w Polsce produkowanego mleka, narzucając dostawcom rygorystyczne normy higieniczne”.

Danone odbiera mleko do ok. 17 tysięcy krów w Polsce. Wspólnie z rolnikami, z którymi na stałe współpracuje, dba o to, w jaki sposób są traktowane, żywione i w jakich warunkach utrzymywane; pracuje nad składem i jakością mleka. Znaczenie tych działań potwierdzają badania# pokazujące, że skład mleka, czyli zawartość białka, tłuszczu, wody, węglowodanów i związków mineralnych, w 70% zależy od tego, w jakich warunkach żyje krowa, a tylko w pozostałych 30% jest on uwarunkowany genetycznie.

Świadomość znaczenia dobrostanu zwierząt to więc wspólny interes Danone i rolników. Dziś jakość mleka nadal pozostaje kluczowa i dlatego jest przez firmę na bieżąco monitorowana. Danone idzie jednak o krok dalej. Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka rozwija w kierunku programu Zrównoważone Rolnictwo, które obejmuje 3 obszary:

  • Program zapewnienia dobrostanu krów i jakości mleka
  • Program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw
  • Program ochrony środowiska.

Program zapewnienia dobrostanu krów i jakości mleka obejmuje bieżącą współpracę z rolnikami pod kątem warunków utrzymania krów, ich żywienia, stanu zdrowia i utrzymywania najwyższych standardów dla składu i jakości mleka, które finalnie trafia do produktów mlecznych Danone.

Program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw opiera się na wspieraniu współpracujących z Danone rolników w inwestycjach, w organizowaniu warsztatów i konferencji podnoszących ich wiedzę na temat hodowli krów oraz stałym podnoszeniu standardów współpracy obu stron.

Program ochrony środowiska ma na celu zachęcenie rolników, by ich gospodarstwa były przyjazne środowisku oraz pomaganie im w zarządzaniu zużyciem wody i energii, w gospodarowaniu odpadami oraz m.in. w kontrolowaniu wykorzystywanych nawozów, czy innych środków stosowanych w rolnictwie.

Za jakością mleka stoi pasja rolników, ich zaangażowanie i oddanie swojej pracy. Danone szanuje ich codzienny wkład w to, co robią w każdym z powyższych obszarów, ponieważ dzięki temu dostarczają dobre mleko. A dobre mleko to dobry jogurt.

Taki właśnie jest jogurt naturalny „Danone Natura”, który powstaje tylko z mleka i żywych kultur bakterii jogurtowych.

W kubeczku 180 g (109 kcal) jest 8,3 g białka, 3,6 g tłuszczu i 11 g węglowodanów. Zawiera także składniki mineralne: wapń i witaminę B2.

Jogurt dostępny jest w trzech wariantach:

  • Danone Natura 180g – sugerowana cena 1,19 zł
  • Danone Natura 370g+50g gratis – sugerowana cena 2,29 zł
  • Danone Natura z ziarnami zbóż 175g – sugerowana cena 1,49 zł

Dbałość o zwierzęta to jednak nie tylko troska o dobre mleko, to też miara naszego człowieczeństwa. W przypadku krów to nie tylko obowiązek rolników, ale też odpowiedzialność Danone jako producenta. Danone i dostarczający mleko rolnicy pracują na co dzień wspólnie – dlatego troska o zwierzęta hodowlane, o ich bezpieczeństwo, warunki, w jakich żyją i ich samopoczucie jest jednym z filarów programu Zrównoważone Rolnictwa Danone.

Więcej informacji na www.danonedlanautury.pl oraz na www.danone.pl.