Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dziś listę uczelni, które w tym roku akademickim uruchomią dla kandydatów na studia tzw. kierunki zamawiane. W programie wezmą udział 93 szkoły, na które NCBR przeznaczył łącznie 300 mln złotych.
Maturzyści będą mogli wybrać spośród 93 szkół w całym kraju, które otrzymały co najmniej 90 punktów w ocenie merytorycznej projektu. W IV już edycji uruchomionego w marcu konkursu zgłoszono razem 260 wniosków. Ze względu na wysoką jakość projektów NCBR podjął decyzję o zwiększeniu alokacji z pierwotnej kwoty 200 mln do 300 mln złotych.
Rekrutacja w roku akademickim 2012/2013 rozpocznie się na 16 kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych, uznanych przez ekspertów jako strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki, tj.
-
automatyka i robotyka,
-
biotechnologia,
-
budownictwo,
-
chemia,
-
energetyka,
-
fizyka i fizyka techniczna,
-
informatyka,
-
inżynieria materiałowa,
-
inżynieria środowiskowa,
-
matematyka,
-
mechanika i budowa maszyn,
-
mechatronika,
-
ochrona środowiska,
-
wzornictwo,
-
inżynieria chemiczna,
-
technologia chemiczna i procesowa
Dwa ostanie są nowością w tegorocznej edycji.
Realizowany od 2008 roku program kierunków zamawianych to nie tylko dofinansowanie uczelni, ale także bezpośrednie wsparcie dla studentów. W ramach uatrakcyjniania kształcenia pieniądze przeznaczane są m.in. na programy wyrównawcze adresowane do studentów I roku oraz motywacyjne stypendia dla najlepszych w wysokości nawet 1000 zł miesięcznie. Wyłonione w konkursie uczelnie otrzymają również dodatkowe środki na:
-
Unowocześnienie programów studiów
-
Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wybitnych specjalistów
-
Kursy i staże odbywane u potencjalnych pracodawców
-
Wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom
-
Udział studentów w konferencjach naukowo-technicznych
Program kierunków zamawianych realizowany jest w ramach Poddziałania 4.1.2 Programu Kapitał Ludzki „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy” i przeznaczony jest dla szkół wyższych posiadających uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na zamawianych kierunkach.
Więcej na stronie www.ncbr.gov.pl.