Przejdź do treści

Santander Universidades rozpoczyna działalność w Polsce

Grupa Santander współpracuje już z 24 polskimi uczelniami za pośrednictwem Globalnej Dywizji Santander Universidades. W Polsce projektem tym zarządza Bank Zachodni WBK.

Dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK polskie uczelnie biorą udział w wymianach studenckich, przyznają staże oraz realizują programy stypendialne, a także otrzymują dofinansowanie na badania naukowe czy organizację wydarzeń uczelnianych.

Działalność Santander Universidades rozpoczęła się w 1996 roku. Obecnie Grupa Santander współpracuje z ponad tysiącem uczelni z Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Europy.

Santander Universidades to obecnie blisko 1000 uczelni z 15 krajów.

Współpraca Grupy Santander ze światem uniwersyteckim rozpoczęła się w 1996 roku. Za powołaniem tego programu stało przekonanie, że Bank powinien przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa kraju, w którym prowadzi swoją działalność, a wsparcie uczelni wyższych, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności gospodarek i dobrobytu obywateli, to idealny sposób na osiągnięcie tego celu. Santander Universidades jest unikalną inicjatywą, która wyróżnia Grupę Santander spośród innych banków i instytucji finansowych.

Grupa Santander współpracuje z ponad tysiącem uczelni z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wraz z rozwojem programu powstała sieć dialogu i współpracy między uczelniami z krajów takich jak: Argentyna, Brazylia, Chile, Chiny, Niemcy, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Meksyk, Portugalia, Portoryko, Wielka Brytania, Rosja, Singapur, Urugwaj, a teraz również Polska.

„Uczelnie wyższe stanowią podstawę gospodarczego i społecznego rozwoju kraju. Nasze instytucjonalne zaangażowanie we współpracę ze światem akademickim jest czynnikiem wyróżniającym Grupę Santander.” – mówi Emilio Botín, Przewodniczący Grupy Santander.

Grupa Santander każdego roku inwestuje około 1% zysku netto w szkolnictwo wyższe. Przykładowo, w 2011 roku przeznaczyła 120 milionów euro na wsparcie realizacji projektów współpracy z uczelniami.

Santander Universidades rozpoczął działalność w Polsce w grudniu 2011 roku i obecnie współpracuje już z 24 uczelniami o różnych profilach położonych w różnych miastach. Do końca 2012 do tej grupy dołączy ok. 10-15 uczelni.

Cieszymy się, że dzięki inicjatywie Santander Universidades Bank Zachodni WBK ma swój wkład w rozwój polskich ośrodków akademickich o największym potencjale rozwojowym, oraz zapewnia studentom, pracownikom naukowym i administracyjnym oraz absolwentom możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z kolegami i koleżankami z innych uczelni na całym świecie – mówi Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK –  Wierzymy, że kluczem do rozwoju naszego kraju jest budowanie gospodarki innowacyjnej, opartej na wiedzy. Bank Zachodni WBK dokłada wszelkich starań, aby zbudować silną i sprawnie działającą sieć uniwersytecką w Polsce oraz wspierać kariery polskich naukowców, studentów i absolwentów, a dzięki temu przyczyniać się do rozwoju i sukcesu gospodarczego całego kraju.

Polskie uczelnie aktywnie korzystają z możliwości, jakie daje Santander Universidades. Do tej pory 7 pracowników naukowych, administracyjnych oraz studentów wzięło udział w prestiżowych programach szkoleń organizowanych przez uczelnie takie, jak Harvard, Brown, UCLA czy Uniwersytet w Pensylwanii. W ofercie znalazły się zaawansowane kursy o tematyce prawniczej czy z zakresu negocjacji, a także program rozwojowy skierowany do kobiet z potencjałem przywódczym oraz warsztaty dla pracowników naukowych z bardzo dobrą znajomością różnych języków obcych. W maju Narodowy Uniwersytet w Singapurze uruchomił prestiżowy program dla pracowników naukowych specjalizujących się w dziedzinie ryzyka oraz ekonomii.

W drugiej połowie roku uruchamiane będą także indywidualne projekty realizowane przez poszczególne uczelnie współpracujące z Santander Universidades, wspierające między innymi rozwój projektów badawczych, programów stypendialnych oraz inicjatyw z dziedziny IT.

Głównymi celami Santander Universidades w Polsce są m.in. promocja kultury oraz języka hiszpańskiego, wspieranie przedsiębiorczości, rozwój badań naukowych, szczególnie w zakresie nowych technologii, mobilność studentów oraz pracowników naukowych oraz wymiana wiedzy na ogólnoświatowym poziomie. Studenci wybranych uczelni partnerskich będą mogli również skorzystać z możliwości rozwoju zawodowego uczestnicząc w prestiżowym programie praktyk realizowanych w Banku Zachodnim WBK.