Zapomnij o roamingu – rozmawiaj taniej za granicą

Niespełna miesiąc dzieli nas od wakacji, w czasie których wielu Polaków na co dzień pracujących za granicą przyjedzie na urlop w rodzinne strony. Z pewnością będą oni chcieli kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi pozostałymi za granicą, aby móc podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w naszym kraju. Zanim jednak do tego dojdzie, warto sprawdzić istniejące, alternatywne względem sieci komórkowej, sposoby komunikacji. Okazuje się bowiem, że na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym za zagraniczne rozmowy telefoniczne nie zapłacimy fortuny. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby poznać ich możliwości i ograniczenia, a następnie wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Jedną z tańszych opcji są karty telefoniczne z kodem, który wybieramy w telefonie przed właściwym numerem. Istnieje jednak konieczność każdorazowego wpisywanie kodu przed połączeniem. Nie zapominajmy również, iż karty mają swój ograniczony okres ważności, co sprawia, że określoną sumę musimy wykorzystać w konkretnym terminie. W przeciwnym razie wydane pieniądze zwyczajnie przepadną. Używając kart telefonicznych do połączeń międzynarodowych musimy się również liczyć z dodatkowymi kosztami każdorazowej próby nawiązania rozmowy telefonicznej, nawet gdyby nie udało nam się dodzwonić pod wskazany numer.

W dobie coraz szerszego dostępu do internetu oraz zwiększającej się liczby urządzeń, dzięki którym możemy korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci, rośnie popularność telefonii internetowej. Największą zaletą tej formy komunikacji jest fakt, iż odbywa się ona zupełnie bezkosztowo w sytuacji, gdy rozmówcami są użytkownicy tego samego operatora. Natomiast w przypadku połączeń na zewnętrzne numery stacjonarne i komórkowe, dzwoniących obowiązują bardzo niskie stawki.

„Wszyscy użytkownicy jednego operatora rozmawiają między sobą za darmo. Koszt rozmowy z osobą niezarejestrowaną na platformie wynosi natomiast od kilku groszy za minutę, z naliczaniem sekundowym. We FreecoNet jest to możliwe dzięki specjalnej usłudze TelArena. Za każdym razem, gdy wybierany jest numer telefonu, system automatycznie znajduje operatora, który najtaniej zrealizuje konkretne połączenie” – mówi Paweł Gruszecki, Business Line Manager FreecoNet, Aiton Caldwell SA.

Z telefonii internetowej VoIP (Voice over Internet Protocol) korzystać można na kilka sposobów, m.in. za pomocą programu komputerowego, telefonu lub bramki VoIP. Urządzenia te są proste w obsłudze, a żeby zacząć z nich korzystać wystarczy kilkuminutowa konfiguracja. W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta także z telefonii internetowej przez smartfony.

„Internet w komórce to już standard w Ameryce, Europie Zachodniej, a także u nas w Polsce. Umożliwia nam robienie zakupów w sieci, sprawdzanie poczty e-mail czy też przeglądanie portali społecznościowych. Internet w urządzeniu mobilnym daje nam również możliwość korzystania z telefonii VoIP, przez co znacząco pozwala obniżyć koszty połączeń telefonicznych. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność szczególnie za granicą. Wystarczy, że znajdziemy się w zasięgu sieci bezprzewodowej, by połączenia wykonywać poprzez operatora telefonii internetowej. Należy jednak pamiętać o korzystaniu z tego rozwiązania właśnie poprzez WiFi, gdyż połączenie z internetem przez operatora komórkowego generuje bardzo wysokie koszty, szczególnie za granicą.” – dodaje Paweł Gruszecki.

Jak widać, rozmowy z bliskimi, którzy pracują za granicą, nie muszą wiązać się z koniecznością ponoszenia znaczących wydatków. Czasy, gdy byliśmy skazani na zakup drogiej opcji roamingu minęły, za sprawą wielu operatorów telefonii VoIP, którzy prześcigają się w oferowaniu coraz atrakcyjniejszych rozwiązań i ofert. Dlatego warto zapoznać się z tym, co oferują teleoperatorzy i cieszyć się niczym nieograniczonymi rozmowami z bliskimi gdziekolwiek będziemy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu