Jawo poleca: Pierogi z truskawkami z sosem miodowym i kokosem

Tagi:

Sezon truskawkowy został oficjalnie rozpoczęty. W sklepach i na lokalnych straganach pojawiły się pierwsze truskawki.  Podczas letnich miesięcy warto pełnymi garściami korzystać z darów natury i uczynić z tych krótko dostępnych sezonowych owoców podstawę naszej kuchni. Truskawki świetnie smakują w każdej postaci. Gdy brakuje już na sklepowych półkach tych zerwanych prosto z krzaczka, albo nie starcza nam czasu lub chęci na przygotowanie pysznego truskawkowego posiłku zawsze możemy sięgnąć po ręcznie robione pierogi z truskawkami Jawo. Marka Jawo, częstochowski producent ręcznie robionych specjałów podpowiada, jak tradycyjne pierogi z truskawkami przemienić w wyrafinowane danie gwarantujące zaskakujące doznania smakowe.

Proponujemy pierogi z truskawkami z sosem miodowym i kokosem.

Do przygotowania sosu potrzebować będziemy:

  • 50g wiórek kokosowych
  • 100 g miodu
  • 350 g soku jabłkowego
  • 30 g orzechów włoskich

Podczas gotowania pierogów, zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, możemy zająć się przygotowaniem sosu. Zajmie to nam tylko chwilkę: miód z dodatkiem orzechów włoskich i wiórek kokosu należy podgrzać w rondelku i delikatnie mieszać, by połączyć wszystkie składniki. Następnie należy dodać sok jabłkowy i cierpliwie odczekać kilka minut, aż odparuje ok. ¼ objętości sosu. Gotowy sos musimy już tylko schłodzić do temperatury pokojowej, a następnie polać nim ugotowane pierogi.

Na zakończenie całość posypujemy jeszcze odrobiną wiórków kokosowych i nowe oryginalne danie z truskawkami w roli głównej gotowe.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu