Serwery SUSE Linux dostępne w chmurze Windows Azure

Jak poinformowała firma SUSE, systemy operacyjne SUSE Linux Enterprise Server oraz openSUSE mogą już być uruchamiane jako maszyny wirtualne na platformie Windows Azure. Co więcej, wystarczy skorzystać z bezpłatnego narzędzia SUSE Studio, aby błyskawicznie przygotować aplikację gotową do pracy w chmurze i automatycznie uruchomić ją na Windows Azure, eliminując wszelkie nieefektywne, ręczne procesy z tym związane.

Dzięki firmie SUSE wdrożenie w chmurze Windows Azure dowolnej aplikacji działającej na SUSE Linux Enterprise Server jest tak proste, jak kliknięcie myszką. Wystarczy skorzystać z opcji „one-click-deployment” zawartej w SUSE Studio. Użytkownikom tych aplikacji SUSE automatycznie oferuje usługi utrzymania (maintenance), by zawsze mogli korzystać z najnowszych wersji systemów SUSE Linux Enterprise Server – wyposażonych w aktualne poprawki, łatki bezpieczeństwa i nowe funkcje.

Użytkownicy Windows Azure mają do wyboru różne opcje pomocy technicznej dla SUSE Linux. Otrzymują też do dyspozycji narzędzia niezbędne do szybkiego, łatwego tworzenia, wdrażania i utrzymania kompletnych, przenośnych, opartych na Linuksie zestawów aplikacji. Za pomocą tych narzędzi mogą szybko skalować swoje środowisko w górę lub w dół zależnie od potrzeb. W pierwszym okresie korzystania z usług Windows Azure firma Microsoft przygotowała dla klientów promocyjne stawki godzinowe za korzystanie z maszyn wirtualnych SUSE Linux: od 0,013 do 0,64 dolarów za godzinę – zależnie od rozmiaru instancji.

„Coraz więcej firm korzysta z przetwarzania w chmurze i Windows Azure, stąd też coraz większe znaczenie ma sprawne rozwiązywanie problemów ze współdziałaniem systemów. Firmie Microsoft zależy na rozwoju współpracy z całym ekosystem dostawców oraz społecznością użytkowników, bo dzięki temu możemy dostarczać im rozwiązania w chmurze dostosowane do ich specyficznych potrzeb czy scenariuszy działania” – powiedział Sandy Gupta, dyrektor generalny działu Open Group Solutions w firmie Microsoft. „Dzięki naszej współpracy technicznej z SUSE w obszarze interoperacyjności systemów spodziewamy się, że będziemy mogli silnie wspierać różnorodne środowiska IT, działające w centrach danych jak i chmurze”.

Microsoft w elitarnym gronie dostawców usług w chmurze współpracujących z SUSE

SUSE Linux Enterprise Server zapewnia niezawodność, interoperacyjność i wydajność działania – elementy niezbędne klientom, by mogli łatwo skorzystać z usług chmury publicznej. Z korporacyjnych systemów operacyjnych Linux to SUSE Linux Enterprise dysponuje obecnie najszerszym wsparciem w branży. Na tę platformę certyfikowano już ponad 9200 aplikacji przygotowanych przez ponad 1800 niezależnych producentów oprogramowania. Dzięki temu również użytkownicy środowiskach typu cloud mają zapewniony szeroki wybór aplikacji.

W ramach programu SUSE Cloud (www.suse.com/partners/cloud-service-providers) firma SUSE pomaga dostawcom usług w chmurze w zróżnicowaniu oferty i dopasowaniu jej do potrzeb użytkowników w celu łatwiejszego ich pozyskania. Wielu czołowych dostawców usług w chmurze oferuje już SUSE Linux Enterprise Server, a ich klienci, niezależnie od rozmiaru swojej organizacji, mogą uruchamiać systemy SUSE Linux Enterprise Server w chmurze płacąc wyłącznie za godziny korzystania z oprogramowania. Oprócz Microsoftu z programu SUSE Cloud korzystają m.in: Dell, Amazon Web Services, Fujitsu, IBM, Intel, 1&1, Tencent, SGI, SHI Verizon i Vodacom Business.

Więcej informacji o tym, jak wdrożyć SUSE Linux Enterprise Server lub openSUSE na platformie Windows Azure, można znaleźć na stronie www.suse.com/suse-linux-enterprise-server-on-azure.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu