Ekologiczne mistrzostwa

Szacuje się, że do Polski przyjedzie ok. 820 tys. kibiców z zagranicy. Czy oznacza to, że pobijemy rekordy w zużyciu wody, gdy kibice będą korzystać z toalet na stadionach czy w restauracjach i pubach? Niekoniecznie. Inteligentne baterie bezdotykowe umożliwiają zmniejszenie zużycia wody nawet o 50%, redukując jednocześnie koszty. Baterie takie zamontowano m.in. w łazienkach na stadionie PGE Arena w Gdańsku.

Zagraniczni dziennikarze oraz goście są pod wrażeniem rozmachu i nowoczesności stadionów w Polsce. Wśród wszystkich obiektów, które będą gospodarzami rozgrywek UEFA Euro 2012 szczególnie wyróżnia się PGE Arena w Gdańsku. Korespondentka włoskiej gazety „La Repubblica” uznała gdański stadion za „najbardziej spektakularny pod względem architektonicznym i estetycznym” spośród wszystkich obiektów przygotowanych na Euro. Dziennikarze podkreślają także ekologiczność polskich stadionów, która w przypadku stadionu w Gdańsku osiągnięta została m. in. dzięki zainstalowaniu w obiekcie 230 nowoczesnych baterii bezdotykowych Oras Electra.

Według wyliczeń ekspertów montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o 50%. Poziom zużycia wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi jedynie 6 l na minutę, czyli o połowę mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten osiąga 12 l/min. Tym samym zmniejszeniu ulegają koszty energii potrzebne na jej ogrzanie.

Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów publicznych jak stadiony, restauracje czy centra handlowe. Oszczędzanie wody nabiera dodatkowego znaczenia przy okazji dużych imprez masowych, jak właśnie Euro 2012, gdy Polskę odwiedzą setki tysięcy kibiców. Zainteresowanie bateriami bezdotykowymi potwierdza marka Oras, której krany znajdziemy nie tylko w łazienkach na stadionie PGE Arena Gdańsk, ale też w innym obiekcie wybudowanym specjalnie na Euro – stadionie Metalist w Charkowie oraz popularnej, także wśród kibiców, sieci restauracji McDonald’s.

Jak przy organizacji wielkich imprez masowych na kilkanaście tysięcy osób, można mimo wszystko oszczędzać wodę i energię pokazuje przykład nowego obiektu w Gdańsku. Na stadionie w czasie rozgrywek Euro odbędą się cztery imprezy: zostaną rozegrane 3 mecze fazy grupowej (grupa C) oraz 1 mecz ćwierćfinałowy. Arena Gdańsk może pomieścić jednorazowo 43 615 kibiców.

Zakładając, że przeciętny kibic, w trakcie jednego meczu umyje przynajmniej raz ręce, czyli zużyje 3 litry wody na mycie (ok. 0,5 min na jedno mycie, co przy baterii uruchamianej fotokomórką daje 3 l) całość wykorzystanej wody, w trakcie jednego meczu wyniesie ok. 131 tys. litrów. Natomiast przy bateriach jednouchwytowych zużycie wyniosłoby aż o połowę więcej, czyli 262 tys. litrów.

Przyjmując aktualnie obowiązującą taryfę cen wody i ścieków w Gdańsku: 9,56 zł za m3 – wysokość opłat za wodę zużytą w umywalkach w PGE Arena, w trakcie 4 rozgrywanych tam meczy Euro 2012, wyniesie dzięki zastosowaniu kranów Oras Electra jedynie 5 009 zł. Jeżeli użyte zostałyby baterie jednouchwytowe koszt ten byłby ponad dwukrotnie wyższy – 10 020 zł. Jednoznaczne obniżenie kosztów wody, oznacza zmniejszenie wydatków na energię konieczną do jej ogrzania. To szczególnie istotne w przypadku nowych stadionów, gdyż często zwraca się uwagę, na ich przyszłość, w kontekście dużych kosztów związanych z utrzymaniem obiektów.

Baterie bezdotykowe to nie tylko oszczędności. W obiektach, które podobnie jak stadiony, narażone są na działalność wandali bardzo istotna jest także trwałość i wytrzymałość baterii. Baterie Oras Electra są wandaloodporne. Oznacza to, że nie posiadają żadnych wystających części, czy uchwytów, podatnych na wyłamanie. Wszelkie elementy konstrukcyjne schowane są w obudowie. Sama bateria jest natomiast gładka i odporna na uszkodzenia. Dodatkowo perlator w tych modelach został zabezpieczony przed kradzieżą – potrzeba specjalnego klucza, by go odkręcić. 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu