Spotkanie z „Brudnym Harrym znad Sekwany” w ale kino+

Tagi:

1 i 2 czerwca widzowie ale kino+ odkryją, że współczesne francuskie thrillery przełamały amerykański monopol na mocne kino akcji. W ramach weekendu „Brudny Harry znad Sekwany” stacja pokaże filmy „36” i „Wydział 13” przekonując, że Francja również ma ostrych i nieprzejednanych stróżów prawa.

Akcja obu thrillerów toczy się w Paryżu, który nie jest romantycznym Miastem Świateł z turystycznych pocztówek. Autorzy „36” i „Wydziału 13” pokazują mroczne oblicze metropolii – to Paryż początku XXI wieku, niebezpieczny, nękany przez plagę przestępczości. Miasto jest polem walki między bezwzględnymi gangami i nieprzebierającą w środkach policją. W tej niepokojącej scenerii działają detektywi: znerwicowani, skorzy do używania przemocy, czasem nadużywający władzy. Bohaterowie obu filmów zwalczają zło, ale sami balansują na jego krawędzi.

„Wydział 13” i „36” łączy nie tylko paryska sceneria. W obu filmach główną rolę gra ikona kina francuskiego, Gerard Depardieu – aktor, który potrafi dać godną, galijską odpowiedź na „Brudnego Harry’ego”. Drugą postacią ważną dla tych obrazów jest Olivier Marchal. Zanim zajął się kinem, ten wszechstronny filmowiec, aktor, scenarzysta i reżyser, przez długie lata służył w paryskiej policji. Marchal był również konsultantem twórców filmów i seriali kryminalnych, aż wreszcie sam zaczął realizować policyjne thrillery. Jednym z nich jest „36”, film, który krytycy okrzyknęli francuską odpowiedzią na „Gorączkę” Michaela Manna. W samej Francji ten znakomity, nominowany do 8 Cezarów thriller obejrzały 2 miliony widzów. Marchal napisał do niego scenariusz, wyreżyserował i zagrał jedną z drugoplanowych postaci. W „Wydziale 13” były policjant gra u boku wielkiego Depardieu już główną rolę. Marchal jest także współautorem scenariusza „Wydziału 13”, będącego adaptacją książki innego byłego funkcjonariusza, Hughesa Pagana.

„Brudny Harry znad Sekwany”:

  • piątek, 1 czerwca, godz. 20:10

36 (36 Quai des Orfèvres 36)

Francja, 2004, reż. Olivier Marchal, wyk. Gérard Depardieu, Daniel Auteuil, André Dussollier, Roschdy Zem, Valeria Golino, 111’

  • sobota, 2 czerwca, godz. 20:10

Wydział 13 (Diamant 13)

Francja / Belgia / Luksemburg, 2009, reż. Gilles Béhat, wyk. Gérard Depardieu, Olivier Marchal, Asia Argento, Anne Coesens, Aïssa Maïga, 98’

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu