Przejdź do treści

Kartami zbliżeniowymi Visa można płacić w warszawskich autobusach

Rozpoczęło się instalowanie w autobusach w Warszawie urządzeń, które umożliwiają m.in. szybką i wygodną płatność za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty Visa oraz smartfonów z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave. Do końca roku mobilne automaty biletowe obsługujące płatności kartami Visa, w tym płatności zbliżeniowe, zostaną zamontowane łącznie w 600 autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych. Urządzenia montuje i zapewnia ich funkcjonowanie firma MERA-SERWIS z Grodziska Mazowieckiego, za rozliczanie płatności odpowiada firma First Data Polska, właściciel marki Polcard.

„Cieszymy się, że posiadacze kart Visa, w tym w szczególności zbliżeniowych kart Visa, będą mogli szybko i wygodnie płacić za bilet bezpośrednio na pokładach warszawskich autobusów. Ze względu na szybkość dokonywania płatności zbliżeniowej Visa, która trwa poniżej jednej sekundy, transport miejski to jeden z obszarów, gdzie te karty sprawdzają się znakomicie” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

„Wprowadzenie możliwości płacenia kartami w autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie to ważne wydarzenie, które bardzo usprawnia i uelastycznia proces płacenia za bilety. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wdrożyć w Warszawie system, który doskonale sprawdził się już w kilku polskich miastach – przede wszystkim we Wrocławiu, gdzie wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są już wyposażone w mobilne biletomaty akceptujące karty zbliżeniowe” – powiedział Grzegorz Lange, Prezes Zarządu MERA-SERWIS, przedsiębiorstwa, które  wyposaża w biletomaty wszystkie autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych MZA.

Do końca br. MERA-SERWIS planuje wyposażenie w mobilne biletomaty 600 autobusów MZA. Do końca 2013 r. takie urządzenia będą działać w 1200 autobusach, a na koniec pierwszego kwartału 2014 r. we wszystkich – czyli ok. 1400 – pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych.

„First Data Polska mocno stawia na rozwój płatności zbliżeniowych także w odniesieniu do transportu miejskiego. Mamy sprawdzoną technologię obsługi tych nowoczesnych płatności realizowanych również w biletomatach stacjonarnych oraz mobilnych” – stwierdził Janusz Diemko, prezes firmy First Data Polska, która uruchomiła do tej pory w Polsce 10 tys. urządzeń z czytnikami zbliżeniowymi i rozlicza płatności dokonywane w nich.

Analogiczny system sprzedaży biletów zaczął funkcjonować we Wrocławiu w 2010 r., a w ub. roku już wszystkie wrocławskie autobusy i tramwaje – łącznie ponad 700 pojazdów – były wyposażone w mobilne biletomaty przyjmujące zapłatę kartami płatniczymi z dodatkową funkcją zbliżeniową oraz kartami „standardowymi”. Operatorem systemu wrocławskiego jest Mennica Polska odpowiedzialna za wdrożenie całościowego systemu karty miejskiej Urbancard, a MERA-SERWIS jest podwykonawcą Mennicy i odpowiada za techniczną stronę utrzymania automatów.

W Polsce 24 banki wydały łącznie ponad 6 mln zbliżeniowych kart Visa. Polska jest największym rynkiem płatności zbliżeniowych Visa w Europie – spośród krajów europejskich największa liczba płatności zbliżeniowych Visa jest dokonywana w Polsce; największa jest także ich wartość.

Płatności zbliżeniowych Visa można już dokonywać w prawie 70 tys. terminali zainstalowanych w całym kraju zarówno w dużych, ogólnopolskich sieciach, jak np. McDonald’s, coffeeheaven, Empik, Rossmann, Douglas, Sephora, Shell, IKEA, Żabka, Carrefour, Auchan, jak i w wielu regionalnych sieciach oraz mniejszych sklepach. Płatności zbliżeniowe są również często stosowane w transporcie miejskim – poza wspomnianym Wrocławiem i Warszawą także np. w Łodzi czy Bydgoszczy. Zbliżeniowych kart Visa można też używać do zapłacenia za bilety kolei Przewozy Regionalne, największego przewoźnika pasażerskiego w Polsce, oraz na stadionach czołowych klubów piłkarskich.

Do końca 2015 r. łączna liczba terminali przystosowanych do płatności zbliżeniowymi kartami Visa – a także smartfonami z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave for mobile – ma  sięgnąć ok. 200 tys., w dużej mierze dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie finansowanemu przez polskie banki-wydawców kart Visa, które w ten sposób wspierają działania agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze.

Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa można najłatwiej zlokalizować dzięki specjalnej wyszukiwarce dostępnej na stronie www.visa.pl oraz w aplikacji mobilnej VisaPL na smartfony z systemami iOS i Android.