Backup danych – korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy z sektora MSP chcąc rozwijać swoją firmę, muszą stworzyć odpowiednią infrastrukturę informatyczną, która zapewniać będzie wysoką wydajność przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Backup danych pozwala pracownikom nie martwić się o bezpieczeństwo informacji znajdujących się na dyskach, a awaria sprzętu czy zdarzenia losowe nie będą stanowiły zagrożenia dla przechowywania ważnych danych.

70% wszystkich osób zatrudnionych w Polsce pracuje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Te dane pokazują, jak ważną rolę dla polskiej gospodarki pełnią firmy zatrudniające do 250 pracowników. Efektywne zarządzanie własnym biznesem wymaga nie tylko czasu, energii i cierpliwości, lecz także zasobów technologicznych, dzięki którym funkcjonowanie firmy jest sprawne, zorganizowane i bezpieczne.

Wielu przedstawicieli MSP błędnie uznaje inwestycje w IT za bardzo kosztowne i uważa, że nie posiada wystarczających środków na ich sfinansowanie. Małe firmy uważają także, że zagrożenie utraty danych jest niewielkie, bo na ataki narażone są tylko duże przedsiębiorstwa. Tworzenie kopii zapasowych na wyodrębnionych nośnikach nie jest standardem, podobnie jak i częstotliwość przeprowadzania backupu.

Firmy coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych. Badanie inwestycji w nowoczesne technologie w przedsiębiorstwach, przeprowadzone przez PARP pokazuje, że około połowa polskich małych i średnich przedsiębiorstw deklarowała w 2012 roku inwestycje w IT.

„Dla takich właśnie firm Planet Soft stworzył Aplicon, urządzenie, które gromadzi w jednym miejscu wszystkie narzędzia niezbędne do efektywnej pracy biurowej, a także zapewnia bezpieczeństwo plików poprzez backup danych. Dla małych i średnich przedsiębiorstw istotnymi atutami Apliconu są jego niska cena i wsparcie techniczne dla klientów.” – mówi Hubert Wochyński, prezes Planet Soft.

Utracone dane w firmie stanowią ogromny problem. Brak istotnych informacji czy danych o klientach może spowodować chaos w przedsiębiorstwie. Przywrócenie utraconych danych nie zawsze jest możliwe, a odzyskiwanie ich z dysku o pojemności 250 GB to koszt około 4000 zł netto. Dlatego warto wcześniej zainwestować w urządzenie, które będzie robiło backup za nas i pozwoli uniknąć zbędnego stresu. Mirroring dysków twardych jest dodatkową ochroną, minimalizującą możliwość uszkodzenia, gdyż nawet w przypadku awarii jednego z dysków twardych, dane pozostają nienaruszone na drugim.

Sytuacje losowe takie jak problem z siecią lokalną lub brak prądu także nie są przeszkodą w sprawnym funkcjonowaniu, gdyż nie zakłócają one harmonogramu prac urządzenia. Dostęp do folderu z odzyskanymi danymi jest opatrzony hasłem, znanym tylko pracownikom.

Przetwarzane dane znajdują się w samym urządzeniu zawsze w dwóch kopiach, po jednej na każdym z dysków twardych. Backup danych przechowywany jest jedynie offline i nie wychodzi poza obszar firmy. Każdy użytkownik (i każdy komputer) posiada oddzielny folder, a dostęp do nich ma jedynie osoba posiadająca hasło (najlepiej – jedna osoba w firmie). W związku z tym nie ma problemu, żeby wykonywać kopię zapasową delikatnych treści, jak np. listy płac. Natomiast samo tworzenie kopii zapasowej jest bezobsługowe. Podczas instalacji Apliconu w firmie, środowisko konfigurowane jest tak, aby wszystkie komputery, które klient uzna za ważne były objęte backupem – nie ma ograniczeń liczbowych.  W rezultacie od czasu instalacji każdy komputer w biurze jest bezpieczny.

Backup danych odbywa się automatycznie, a jego częstotliwość dostosowana jest do trybu pracy danej firmy. Oznacza to, że teoretycznie może odbywać się co minutę albo raz na rok. Backup może być tworzony zarówno w czasie pracy jak i w nocy. Podczas instalacji sugerowane są ustawienia harmonogramu odpowiednie do zapotrzebowania firmy, co znacznie ułatwia pracę przedsiębiorcom. Czas trwania wykonania kopii uzależniony jest od ilości danych do przeniesienia oraz przepustowości łącza (poprzez sieć Wi-Fi lub LAN).

Backup danych w firmie nie jest już nowinką technologiczną, lecz standardowym rozwiązaniem stosowanym w przedsiębiorstwach każdej wielkości. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę polskiej gospodarki. Wraz z rozwojem tego sektora, pojawiają się na rynku urządzenia wspierające bezpieczeństwo i funkcjonowanie IT w firmach – czynniki kluczowe w dzisiejszych czasach.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu