Przejdź do treści

Wystartowała kolejna edycja akcji „Graj Bezpiecznie”

Który rodzic nie kupił nigdy swojemu dziecku gry? Ale czy wszyscy na pewno sprawdzamy, czy jest ona odpowiednia dla wieku naszej pociechy? Akcja społeczna „Graj Bezpiecznie” po raz kolejny, od czasu pierwszej edycji w 2008 roku, ma na celu zainteresowanie i poinformowanie rodziców o odpowiedzialnym dobieraniu gier dla swoich dzieci.

W dzisiejszych czasach w każdym domu stoi już komputer lub konsola i każde dziecko umie i chce z niego korzystać. Głównym źródłem rozrywki dostarczanym przez te sprzęty są oczywiście gry wideo, których głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież.

Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego wraz z salonami Empik organizują kampanię informacyjną dla rodziców i opiekunów edukującą w dziedzinie systemu oznaczeń gier – PEGI. Dzięki materiałom promocyjnym (naklejkom, strzałkom a także wyświetlanym spotom informacyjnym) umieszczonym w sklepach sieci, wszyscy zainteresowani w okresie wzmożonych zakupów związanych z nadchodzącym Dniem Dziecka a także okresem Pierwszych Komunii, mogą dowiedzieć się, że nie każda gra jest odpowiednia dla małoletnich odbiorców. Często takie zakupy zostają niejako „zamówione” przez dzieci, a rodzic czy dziadek nieświadomie zdejmuje z półki grę, która może być nieodpowiednia dla dziecka w tym wieku. Dlatego właśnie istnieje system PEGI. Jest to pomocne narzędzie dla nabywców, którzy nie mają pewności co do tego, czy dany program jest właściwy dla ich pociechy. Dystrybutorzy gier, ich producenci oraz sieci handlowe wychodzą im naprzeciw umieszczając na pudełkach piktogramy systemu PEGI z podaną odpowiednią kategorią wiekową i dodatkowymi oznaczeniami elementów występujących w grze, takich jak przemoc, wulgarne słownictwo czy sceny erotyczne. Prostota systemu jest jego największą zaletą.

Kampania SPIDOR i Empiku zaczęła się 17 maja bieżącego roku i potrwa aż przez miesiąc. Przez ten czas odwiedzający salony będą mieli okazję otrzymać edukacyjne materiały związane z PEGI a także skorzystać z porady pracowników działu gier i multimediów odnośnie wyboru gier dla dzieci.

Piktogramy PEGI i ich znaczenie:

1 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3 lat. 
2 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra jest odpowiednia dla dzieci od 7 lat. 
3 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra jest odpowiednia dla dzieci od 12 lat. 
4 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra jest odpowiednia dla młodzieży od 16 lat. 
5 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra jest odpowiednia dla osób powyżej 18 lat. 
6 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera treści mogące być zbyt straszne dla młodszych dzieci. 
7 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera wulgarne słownictwo. 
8 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera elementy przedstawiające bądź zachęcające do przemocy. 
9 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera treści pokazujące bądź mogące zachęcać do korzystania
z używek. 
10 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera elementy nagości i/lub treści erotyczne. 
11 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera treści mogące zachęcać lub uczyć elementów hazardu. 
12 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra zawiera treści dyskryminujące ze względu na przynależność etniczną, religijną narodową i inne stereotypy, które mogą nieść za sobą nienawiść. 
13 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania RozrywkowegoGra może być rozgrywana w sieci internetowej. 

Gdzie szukać oznaczeń?

Oznaczenia dotyczące minimalnego wieku gracza znajdują się w lewym dolnym rogu z przodu opakowania.

14 Empik, Graj Bezpiecznie, PEGI, SPIDOR, Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego

Oznaczenia dotyczące treści zawartych w grze znajdują się z tyłu opakowania.