Przejdź do treści

Jak wybrać dobrego dewelopera?

Decydując się na kupno nowego mieszkania, należy przed wszystkim dobrze wybrać dewelopera. Warto sprawdzić, jak inwestor realizuje postanowienia nowej ustawy deweloperskiej, czy  pomaga klientom z formalnościami związanymi z kredytowaniem oraz co może zaoferować  poza samym mieszkaniem.

Od wyboru mieszkania do odbioru kluczy prowadzi niejednokrotnie długa droga, dlatego trzeba po pierwsze uzbroić się w cierpliwość, a po drugie starannie przeanalizować oferty deweloperów. – Może bowiem okazać się tak, że to, co u jednego inwestora jest w standardzie, u innego pozostaje w sferze odległych planów – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska.  – Dobrze  zapytać, co wymarzone mieszkanie  wliczone  ma w cenę, a za co trzeba będzie dopłacić, zlecając prace ekipie remontowo-budowlanej – dodaje.

Przy sprawdzaniu dewelopera, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie: pierwsza z nich dotyczy tego, w jaki sposób pomaga on swoim klientom w staraniach o kredyt hipoteczny. – Relacja taka zdecydowanie nie powinna ograniczać się jedynie do przekazania  bankom kompletu dokumentów inwestycyjnych – mówi Magdalena Górzna – Jaromin z firmy deweloperskiej PBG Erigo. – Swoim klientom udostępniamy listę banków oraz doradców kredytowych, z którymi współpracujemy. Dzięki podpisanym umowom z poszczególnymi bankami, nasi klienci otrzymują korzystniejsze warunki kredytowania. Poza tym,  klienci mogą liczyć na szybki proces przekazywania wszelkich dokumentów i zaświadczeń niezbędnych do uzyskania decyzji kredytowej bezpośrednio między naszą firmą a bankiem, co skraca proces uzyskania kredytu – dodaje.

Druga natomiast dotyczy wyboru dewelopera, który dba o swojego mieszkańca nie tylko przed zakupem, ale również po nim. Zakup mieszkania to duży wydatek, który najczęściej finansuje kredyt wzięty na 20-30 lat. – Spłata miesięcznej raty jest więc dużym obciążeniem dla domowego budżetu, przez co kompleksowe wyposażenie wnętrza jest odkładane na dalszy plan – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska. – Program rabatowy, jaki oferują deweloperzy swoim mieszkańcom umożliwia zakup sprzętu RTV i AGD, mebli, płytek, paneli podłogowych, usług wykończeniowych w dużo atrakcyjniejszych cenach – dodaje.

Dobrze również zwrócić uwagę na to, jak inwestor realizuje postanowienia  ustawy deweloperskiej, która weszła w życie 29 kwietnia br. – Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa prawnego i finansowego osób kupujących nieruchomości – mówi adwokat z poznańskiej kancelarii, Radosław Szajerski. – Realizacja tych przepisów opierać się będzie na trzech rozwiązaniach: umowie deweloperskiej, rachunku powierniczym oraz prospekcie informacyjnym. Ten ostatni składa się z dwu części: pierwszej – ogólnej, w której  znajdzie się opis inwestycji, jej stan prawny, sposób finansowania oraz harmonogram prac budowlanych. W drugiej – indywidualnej: informacje dotyczące konkretnego lokalu, który chce nabyć kupujący – dodaje. Zanim ustawa deweloperska weszła w życie, niektórzy inwestorzy realizowali jej założenia, by zdobyć zaufanie klientów i zyskać miano kompetentnej firmy. Dziś te założenia są standardem, który narzuca litera prawa, dlatego deweloperzy szukają kolejnych atutów, by wyróżnić się na rynku nieruchomości. Jednym z nich mogą być np. programy rabatowe i system opieki posprzedażowej.