Przejdź do treści

Zmiany w badaniu Megapanel PBI/Gemius

Rada Badania Megapanel PBI/Gemius podjęła dwie decyzje – „aplikacje” i „witryny” prezentowane będą w jednym drzewku, a w niedalekiej przyszłości czas oczekiwania na wyniki zostanie przyspieszony o ok. trzy tygodnie.

Przyjęcie nowej metodologii podyktowane zostało potrzebą wypracowania nowego standardu pomiaru korzystania z aplikacji. Dotychczas witryny, ujęte w badaniu prezentowane były osobno. Efektem podjętych przez Radę Badania decyzji jest między innymi likwidacja dwóch różnych rankingów „aplikacji” oraz „witryn” i prezentacja obu typów badanych podmiotów w jednym zestawieniu.

„Wprowadzenie wspólnej prezentacji aplikacji i witryn to jedna z najistotniejszych zmian, umożliwiająca prezentację potencjału właściciela, który dysponuje zarówno serwisem internetowym, jak i aplikacją. Dzięki kilkumiesięcznej pracy specjalnej grupy roboczej nad nową metodologią pomiaru aplikacji oraz wiedzy, doświadczeniu, zasobom i technologii wspólników PBI, dostosowaliśmy badanie pomiaru do potrzeb rynku. Z niecierpliwością czekamy także na drugą z obiecanych zmian, czyli przyspieszenie publikacji wyników” – zaznacza Andrzej Garapich, prezes zarządu Polskie Badania Internetu.

Rada Badania Megapanel PBI/Gemius wprowadziła w związku z tą zmianą dwa nowe wskaźniki: „Uruchomione aplikacje (%)” oraz „Użytkownicy i uruchomione aplikacje (%)”.

„Skrócenie czasu oczekiwania na rezultaty Megapanelu PBI/Gemius to kolejny cel, jaki sobie wyznaczyliśmy. Jesteśmy przekonani, że zmiany, które będziemy systematycznie wprowadzać pozwolą nam na jeszcze dokładniejsze badanie polskiego Internetu” – podkreśla Małgorzata Wołejko, Megapanel Team Manager w Gemius SA.

Wprowadzenie jednego drzewka od wyników aplikacji i witryn ukaże się w wynikach za marzec, natomiast termin przyspieszenia publikacji wyników podany zostanie w ciągu najbliższych tygodni.