Przejdź do treści

Wnioski z pierwszej debaty na temat rynku pozabankowego

Zagrożenie utraty reputacji, ryzyko kredytowe, prawne i operacyjne, to podstawowe wyzwania przed jakimi stają firmypozabankowe świadczące usługi pożyczkowe. W kontekście planów UE, dotyczących nałożenia na ten sektor takich samych regulacji, jak na banki, temat ten jest szeroko komentowany. Między innymi właśnie dlatego Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców zorganizowała I Kongres Zarządzania Ryzykiem w pozabankowych instytucjach pożyczkowo-kredytowych.

W dniu 22 maja odbyło się pierwsze spotkanie firm działających w sektorze finansowym, które zebrały się żeby sprecyzować realne zagrożenia i perspektywy rozwoju branży. Wnioski płynące ze spotkania są m.in. takie, że co raz większa liczba osób ma zaufanie do pożyczek gotówkowych – co 3 gospodarstwo domowe ma zaufanie do zaciągania kredytów gotówkowych, a tylko co 7 rodzina ufa kredytom hipotecznym. Ponadto, uczestnicy rynku przyszłość branży widzą przede wszystkim w zintensyfikowaniu działań online i na urządzeniach mobilnych, szerokim dzieleniu się informacjami na temat tendencji rynkowych oraz mocnej pracy u podstaw, czyli edukowaniu konsumentów i tworzeniu zrównoważonego portfela klientów.

„W ostatnich latach obserwowaliśmy dynamiczny rozwój rynku pożyczek gotówkowych w Polsce. Obecnie sektor ten coraz częściej jest odbierany przez konsumentów jako realna alternatywa dla banków, które znacząco ograniczają akcje finansowe. W takiej sytuacji odpowiedzialne instytucje pozabankowe stają przed wyzwaniem edukowania swoich klientów, w celu skutecznego egzekwowania zobowiązań finansowych.” – mówi jeden z prelegentów Marcus Siljander, Dyrektor Departamentu Ryzyka Grupy Ferratum, właściciel marki Ekspres Kasa.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele takich firm, jak: PROFI CREDIT Poland Sp. z o.o., Grupa Ferratum, Executive-Conversation Polska Sp. J., Optima S.A., Kruk S.A., ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., TUnŻ Europa S.A., Wierzbowski Eversheds Spółka komandytowa, Provident Polska S.A., Krajowa Rada Komornicza, Big Consulting Sp. z o.o., Inicjatywa Mikro Sp. z o.o., CRIF Decision Solutions Sp. z o.o.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związku Pracodawców istnieje od 1999 roku jako samodzielna, apolityczna organizacja. Jej misją jest wyznaczanie wysokich standardów prowadzenia działalności gospodarczej i utrzymywanie stałych relacji z klientami i kontrahentami. Do grona KPF mogą przystąpić indywidualni przedsiębiorcy lub jednostki organizacyjne, zatrudniające pracowników. Członkowie muszą prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnictwo adresowane jest do firm, które świadczą usługi w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek konsumpcyjnych lub produktów i usług z nimi związanych – prowadzących działalność bankową, świadczących usługi pośrednictwa, doradztwa i planowania finansowego, zarządzania wierzytelnościami, informacją gospodarczą oraz ubezpieczeniami.