Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową – fakty i mity

Proces wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), który rozpoczął się 30 września 2010, stanowi zasadniczy zwrot technologiczny w dziedzinie poprawienia jakości dostępu do usług telewizyjnych w Polsce.

Co oznacza dla odbiorcy telewizyjnego przejście na DVB-T?

  • dostęp do większej liczby programów telewizyjnych
  • poprawę jakości obrazu (High Definition) i dźwięku (dźwięk przestrzenny)
  • równoległy odbiór kilku ścieżek dźwiękowych w kilku językach

„Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są przystosowane do odbioru emisji cyfrowych. Nie oznacza to jednak konieczności ich wymiany i zakupu nowego sprzętu. Uzyskanie dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwe przez dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego, czyli dekodera. Abonenci platformy n mogą być spokojni, ponieważ wszystkie dekodery platformy n przystosowane są do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego i oglądania cyfrowej telewizji naziemnej za darmo” – powiedział Artur Przybysz, członek zarządu platformy n.

Abonenci platformy n zajmują pole position w wyścigu po DVB-T

100 % dekoderów platformy n: Xbox (dekoder biały),nBOXRecorder (dekoder czarny),ST2850 oraz ST2849, przystosowanych jest do odbioru sygnału cyfrowego i oglądania cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, po podłączeniu do nich zwykłej anteny telewizyjnej.

W przypadku nBOXa oraz nBOXRecordera, konieczne jest zainstalowanie do dekoderów dodatkowego tunera DVB-T, który znajduje się w ofercie produktów platformy n. Po podłączeniu tunera DVB-T bezpośrednio do dekodera, dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej uzyskuje się dzięki podłączeniu do zestawu (dekoder plus tuner DVB-T) standardowej anteny telewizyjnej.

Więcej informacji znajduje się pod adresem:  http://n.pl/n/info/dvb_t.html

Kiedy wyłączony zostanie sygnał analogowy?

Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy, co w praktyce oznacza wyłączenie nadajników analogowych, nie później niż do dnia 31 lipca 2013 r. Szczegółowe informacje dotyczące procesu cyfryzacji znajdują się na stronie internetowej Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Infrastruktury: http://cyfryzacja.gov.pl/Strona,glowna,1.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu