Przejdź do treści

Wrocławskie doświadczanie świata z Fundacją Rosa

W Centrum Bobath we Wrocławiu zostanie uruchomiona Sala Doświadczania Świata. Otwarcie tego specjalistycznego pokoju terapeutycznego odbędzie się przy ul. Podwale 36A już 21 maja o godzinie 15.00. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu Fundacji Rosa.

Sale Doświadczania Świata to pomieszczenia terapeutyczne aranżujące unikalne, polisensorycznei stymulujące środowisko dla pacjentów, którzy w codziennym życiu mają problem z prawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców świata zewnętrznego.

Dzięki wyposażeniu sali terapeuci mogą pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą światła, dźwięku, dotyku, zapachów itp. Terapia rozbudza ciekawość, pozwala na integrację sensoryczną oraz rozwija proces poznawczy. Dzięki niej u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, wzrasta natomiast ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Warunki tworzone w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi lub w podeszłym wieku oraz z pacjentami oddziałów psychiatrycznych.

– Centrum stara się pomagać dzieciom, których rozwój jest nieharmonijny – przyznaje Beata Stachorzecka, z Centrum Bobath. – Dopasowujemy ćwiczenia sugerując się wiodącymi i uznanymi na świecie metodami. Sala Doświadczania Świata pozwoli nam zapewnić naszym podopiecznym najkorzystniejsze warunki do rozwoju i prowadzenia terapii.

Sala Doświadczania Świata w Centrum Bobath we Wrocławiu jest już 18 pokojem terapeutycznym powstałym dzięki wsparciu Fundacji Rosa. Podobne pomieszczenia terapeutyczne działają już m.in. w Przemyślu, Legnicy, Zielonej Górze, Krakowie, Słupsku, Wałbrzychu, Bolesławcu oraz Sosnowcu.

– Liczba otwartych w Polsce sal pokazuje, że zapotrzebowanie na specjalistyczną terapię jest bardzo duże – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Na szczęście dzięki dotacjom i akcji 1 procent dla opp, mamy szansę pracować nad kolejnymi pokojami i realizować nowe projekty.