Przejdź do treści

Riverside potroił zainwestowane pieniądze na kominach

The Riverside Company sfinalizował sprzedaż polskiej firmy MK, producenta systemów kominowych francuskiemu przedsiębiorstwu Joncoux Group. Zakończenie inwestycji przyniosło stopę zwrotu z kapitału na poziomie 2.9x. Jest to czwarta transakcja wyjścia przeprowadzona przez Riverside w Polsce.

MK Sp. z o.o., firma z siedzibą w  Żarach, jest wiodącym producentem i dystrybutorem produktów ze stali szlachetnej,  które między innymi pozwalają zmodernizować istniejące systemy kominowe i dostosować je do nowych rozwiązań grzewczych. MK jest liderem w swojej branży na polskim rynku, ma też mocną pozycję w Niemczech i krajach skandynawskich. Oferuje szeroką gamę wysokiej jakości produktów m.in. takich jak jedno- i dwuścienne systemy kominowe, które umożliwiają zabezpieczenia wewnętrznych powierzchni przewodów kominowych odprowadzających spaliny.

Riverside zainwestował w MK w 2006 roku i od razu zaangażował się w umacnianie pozycji rynkowej tego przedsiębiorstwa. Wcześniej firma MK prowadziła swoją działalność przede wszystkim w Polsce i w krajach Europy Wschodniej. Natomiast dzięki wsparciu funduszu rozpoczęła ekspansję również na rynki Europy Zachodniej. Szczególnie mocną pozycję MK zdobył w Niemczech – gdzie w 2010 r. przejął lokalnego dystrybutora – oraz w Skandynawii. W czasie trwania inwestycji Riverside koncentrował się na zwiększeniu wydajności przedsiębiorstwa i wsparciu zrównoważonego rozwoju; w tym redukcji odpadów produkcyjnych. Fundusz położył również duży nacisk na rozwój sprzedaży i marketingu oraz usprawnienie wewnętrznych procesów poprzez implementacje zintegrowanego systemu ERP.

W 2007 roku drastyczny wzrost cen stopów metali  spowodował opracowanie przez MK innowacyjnych produktów – bardziej efektywnych i w większym stopniu odpornych na zmiany cen, co pozwoliło stworzyć trwałą przewagę konkurencyjną firmy. Kluczową rolę w procesie adaptacji działalności MK do zmieniających się realiów rynkowych odegrał Fabio Pesiri, partner operacyjny Riverside. Przez rok pracując w siedzibie firmy, wspierał zarząd MK w poprawie wyników oraz opracowaniu rozwiązań zwiększających wartość oferowanych produktów.

MK była idealną inwestycją dla naszego funduszu, który poszukuje spółek o dużym potencjale wzrostu i z perspektywami rozwoju na zagranicznych rynkach, powiedział Tomasz Głowacki, który nadzorował transakcję ze strony Riverside. Kiedy przejęliśmy firmę, pozyskaliśmy nie tylko możliwość współpracy ze znakomitym zespołem menadżerów, ale również ofertę wysokiej jakości produktów, która stała się podstawą do dalszego rozwoju. Jesteśmy dumni, że w ciągu sześciu lat udało się nam wspólnie zbudować tak dobrze prosperujące przedsiębiorstwo.

Piotr Siudak, prezes MK,  z nadzieją patrzy na kolejny rozdział w historii jego firmy.

Riverside był partnerem, który wspierał nasz rozwój. W krótkim czasie razem udało nam się wprowadzić nową strategię rynkową, całkowicie zmodyfikować proces produkcji oraz zmienić system do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Wspólnie przejęliśmy również niemieckiego dystrybutora i poprawiliśmy portfolio produktów. Obecnie MK jest nie tylko zyskowne, ale również dobrze zdywersyfikowane pod względem klientów, produktów i dostawców, powiedział Piotr Siudak. Z nowym właścicielem dalej będziemy chcieli tworzyć wyjątkowe rozwiązania i oferować znakomite  produkty.

Wraz z Tomaszem Głowackim, nad projektem MK od strony Riverside pracowali również Fabio Pesiri, partner operacyjny funduszu oraz Adam Pietruszkiewicz i Marcin Goszyk z warszawskiego biura Riverside.

W transakcji sprzedaży MK funduszowi Riverside doradzały firma CAG oraz kancelaria CMS Cameron McKenna.