Montaż Lekkiego Stopu Panelowego SMART – fotorelacja

Montaż Lekkiego Stopu Panelowego SMART, który prezentujemy na niniejszej fotorelacji odbył się 25 kwietnia w Konarzycach koło Książa Wielkopolskiego. Poniżej znajdą Państwo relację z montażu tego stropu krok po kroku, uwzględniający montaż płyty SMART wokół komina, a także łączenie jej ze stropem typu Filigran oraz montaż balkonowej wkładki Isokorb.

Strop SMART to płyty strunobetonowe o szerokości 60 cm, które można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Sam montaż stopu jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu – do jego wykonania wystarczy dwóch pracowników. Są oni w stanie ułożyć strop dla jednej kondygnacji w dwie godziny.

Krok I – Przenoszenie płyt SMART

1 Stop Panelowy SMART

2 Stop Panelowy SMART

Każda płyta jest przenoszona na budowę przez lekki dźwig i precyzyjnie ustawiana na murze budynku. Do przenoszenia płyt wykorzystywane są specjalne chwytaki, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo podczas montażu.

Krok II – Układanie płyt SMART

3 Stop Panelowy SMART

4 Stop Panelowy SMART

 

Z ułożeniem stropu doskonale poradzą sobie zaledwie dwaj pracownicy. Pracę przyspiesza zastosowanie kształtek wieńcowych KONBET, które ułatwiają montaż. Oparcie płyty SMART na kształtce wieńcowej lub murze powinno wynosić minimum siedem centymetrów z każdej stron

Krok III – Montaż płyty SMART wokół komina

Równie prosty jest montaż płyt SMART wokół komina. Pierwszą czynnością jest wykonanie podpory, na której opiera się panele SMART w celu wykonania wymianu żelbetowego.

5 Stop Panelowy SMART

6 Stop Panelowy SMART

W płytach podwieszonych oraz płytach za kominem wycina się otwory w osiach kanałów celu montażu zbrojenia wymianu. Przed beto tonowaniem powierzchnię należy oczyścić i obficie oblać wodą.

7 Stop Panelowy SMART

8 Stop Panelowy SMART

Kolejnym krokiem jest betonowanie belki wymianu. Do zbrojenia wymianu oraz kanałów pomiędzy płytami wlewany jest beton, następnie wibrowany i pozostawiony do uzyskania wytrzymałości konstrukcyjnej.

9 Stop Panelowy SMART

10 Stop Panelowy SMART

Krok IV – Wykonanie wieńca klatki schodowej

Wieniec klatki schodowej wykonuje się za pomocą kształtek wieńcowych typu L oraz U, w których umieszczane jest zbrojenie.

11 Stop Panelowy SMART

12 Stop Panelowy SMART

13 Stop Panelowy SMART

Krok V – Przygotowanie wieńców przed wylaniem betonu

Na ścianach nośnych układane jest zbrojenie wieńców, które następnie łączone jest z prętami umieszczonymi w pachwinach między płytami. Istotne jest również sprawdzenie obecności zaślepek w otworach płyt.

Po ułożeniu płyt, przed wypełnieniem spoin i wieńców należy wyrównać dolne powierzchnie prefabrykatów w środku ich rozpiętości za pomocą urządzeń do wyrównywania sąsiadujących płyt lub poprzez podparcie od spodu w środku rozpiętości.

14 Stop Panelowy SMART

15 Stop Panelowy SMART

Krok VI – Przygotowanie zaprawy i betonowanie

Do betonowania należy użyć zaprawy ekspansywnej. Pozwoli to na wyeliminowanie zjawiska klawiszowania. Zaprawa ekspansywna zwiększa wytrzymałość połączeń pomiędzy płytami strunobetonowymi.

Przygotowaną mieszanką wypełniamy zamki pomiędzy płytami, wibrujemy i wygładzamy.

16 Stop Panelowy SMART

17 Stop Panelowy SMART

Łączenie płyty SMART ze stropem typu Filigran

Połączenie tych dwóch technologii umożliwia montaż balkonów.

Istotne jest by wysokość konstrukcyjna płyty typu Filigran odpowiadała wysokości konstrukcyjnej płyty sprężonej, tj. 15 lub 20 cm.

Łącznie płyt jest bardzo proste – SMART łączy się z Filigranem poprzez zbrojenie górne i nadbeton oraz tzw. połączenie młotkowe (wpusty wycięte w panelu).

18 Stop Panelowy SMART

Montaż balkonowej wkładki Isokorb

Wkładkę Isokorb połączono z górnym zbrojeniem płyty typu Filigran i zalano betonem. Takie rozwiązanie pozwala zabiegać powstawaniu mostków termicznych, dzięki czemu redukuje się do minimum straty ciepła.

19 Stop Panelowy SMART

20 Stop Panelowy SMART

Połączenie balkonu, płyty typu Filigran oraz płyty SMART

21 Stop Panelowy SMART

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu