Rozdroża Wolności

Jerzy Dobrzański, rzeźbiarz i designer z Krakowa, został laureatem konkursu na formę przestrzenną inspirowaną hasłem „Rozdroża Wolności”

Na konkurs wpłynęły 22 zgłoszenia z Polski i z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobyła praca zatytułowana „Wznoszący się pomnik ciężaru wolności” Jerzego Dobrzańskiego.

– Idea projektu nawiązuje do czasów PRL, kiedy to ówczesne władze wznosiły patetyczne pomniki, przedstawiające bohaterów czynu rewolucyjnego, zasłużonych w walce o wolność klasy robotniczej – mówi Jerzy Dobrzański. – Choć takich pomników powstało wówczas dużo, nie mówią one już o wolności. Są jedynie nieruchomym świadectwem zniewolenia i manipulacji politycznej. Natomiast „Wznoszący się pomnik ciężaru wolności” ma za zadanie przypomnieć pamięć bohaterów czynu rewolucyjnego, tych zapomnianych i niedocenionych, czyli nas samych, kiedy byliśmy dziećmi i bawiąc się balonikiem lub wiatraczkiem, czuliśmy się naprawdę wolni.

Pasją Jerzego Dobrzańskiego, projektanta, rzeźbiarza i designera, jest kreowanie sztuki w przestrzeni publicznej. Wśród jego ciekawych propozycji projektowych znajdują się m.in.: fasada „Nowego Kina Praha” w Warszawie (I nagroda w konkursie „Rzeźba w Architekturze”), pomnik Kazimierza Deyny wraz z okalającą go przestrzenią w Starogardzie Gdańskim, projekt zagospodarowania wysepki ronda na obwodnicy warszawskiej (nagroda główna w konkursie „ Palma już była”). Jego najnowsze projekty związane są bezpośrednio z nawierzchniami, w których dostrzega istotną wartość estetyczną. Od tego roku współpracuje z firmą Libet – producentem szlachetnych kostek brukowych i płyt tarasowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu