Katarzyna Nosowska dyrektorem artystycznym Męskiego Grania 2012

  • by

Męskie Granie, inicjatywa kulturalna marki Żywiec, to niepowtarzalne wydarzenie artystyczne, które nieustannie się rozwija. W tym roku nową energię i muzyczne wrzenie wniesie w projekt Katarzyna Nosowska – jego dyrektor artystyczny.

Po entuzjastycznym przyjęciu poprzednich odsłon wydarzenia, stało się jasne, że aby sprostać rosnącym oczekiwaniom publiczności i pokazać w pełni twórcze oblicze polskiej sceny muzycznej, Męskie Granie 2012 musi zaskoczyć oraz rozszerzyć swoją formułę.  W tym roku nadal będzie można doświadczyć tego, co jest znakiem rozpoznawczym, a zarazem największą zaletą projektu – bezkompromisowego charakteru i zdecydowanego brzmienia muzyki tworzonej przez polskich wykonawców najwyższej klasy. Zachowując artystyczną niezależność, dzięki dodaniu kobiecej perspektywy, Męskie Granie wzbogaca przekaz, otwiera się na nowe tematy i rozwiązania.  Zderzenie wielu różnorodnych stylów, osobowości oraz sposobów odczuwania muzyki, tak aby doskonale ze sobą współbrzmiały, to niezwykłe zadanie, przed którym stoi nowy dyrektor artystyczny.

Katarzyna Nosowska jest niekwestionowanym autorytetem na polskiej scenie muzycznej. Współtworzy ją od blisko 20 lat. Nadaje ton, odważnie zapuszczając się we wcześniej niezgłębiane rejony dźwięków, i tematów. Szuka niecodziennych brzmień i eksperymentuje. Jednocześnie zachowuje to, co dla niej charakterystyczne – bezkompromisowość i siłę. Cechuje ją minimalizm formy skupiony na maksymalizacji treści, zaskakująca dramaturgia zamknięta w prostocie wersów. Sama podkreśla, że nie boi się wyzwań. Dotychczasowe osiągnięcia wokalistki i uznanie, jakim darzą ją zarówno krytycy, jak i publiczność sprawiły, że nikt inny nie mógł zostać dyrektorem artystycznym nowej odsłony wydarzenia.

Nowy dyrektor artystyczny projektu oznacza odmienny klucz doboru wykonawców, nowe brzmienie i inspiracje. Katarzyna Nosowska zaprosiła do udziału w projekcie postaci, których muzyka posiada niekwestionowaną wartość artystyczną. Są to silne osobowości, przełamujące muzyczne schematy. Na każdym koncercie wystąpią wielkie sławy oraz twórcy do tej pory niekojarzeni z projektem. Dzięki temu w tegorocznej odsłonie cyklu zostaną zaprezentowane nietuzinkowe zderzenia stylów, artystycznych doświadczeń i perspektyw, z których wyłoni się nieszablonowa wizja muzyki. Polska scena muzyczna po raz kolejny pokaże swoje twórcze oblicze!

A co o swoim udziale w projekcie myśli Katarzyna Nosowska?

„Propozycja, aby objąć stanowisko dyrektora artystycznego Męskiego Grania, była dla mnie prawdziwie zaskakująca. Męska obsada  poprzednich dwóch odsłon festiwalu wydawała się być formułą sprawdzoną i zaakceptowaną przez publiczność. Wątpliwości dotyczyły głównie zasadności wprowadzania tak radykalnej zmiany przy jednoczesnym zachowaniu nazwy przedsięwzięcia, która jednoznacznie określa zapotrzebowanie na pierwiastek żeński…

Prywatnie sprzeciwiam się podziałowi na żeńskie i męskie. Mój, nie ukrywam, prawdziwie idealistyczny pogląd na świat, nakazuje myśleć – Człowiek. Decydując się wejść w rolę dyrektora artystycznego Męskiego Grania, mam cichą nadzieję zachęcić publiczność do wzniesienia się ponad płeć i przeżycia wspólnie z artystami absolutnie magicznych chwil na jedynej płaszczyźnie  gwarantującej wolność, jaką jest sztuka.

Często słyszymy, że w polskiej muzyce nic szczególnego się nie dzieje. Rzeczywiście, jeśli czerpać wiedzę na ten temat z większości oficjalnych mediów, można się zafrasować.

Dobór artystów jest próbą ostatecznego obalenia tej w moim odczuciu nieprawdziwej teorii. Jestem aktywną odbiorczynią muzyki, również rodzimej, i często bywam wręcz zachwycona, a na pewno dumna ze sposobu, w jaki niektórzy poczynają sobie z dźwiękiem i słowem. W zestawieniu znaleźli się świetnie znani i szanowani, a także ci młodzi, gotowi zmienić wartę. Liczę, że po koncertach publiczność z apetytem sięgnie po produkcje artystów, których proponuję, jak i tych, których w tej odsłonie zabrakło, lecz ze wszech miar zasługują na uwagę. Wystarczy się tylko rozejrzeć. Ja na przykład miałam ogromny problem w związku z ograniczoną ilością miejsc. Gdyby festiwal trwał dłużej, a doba liczyła ciut więcej godzin, artystów byłoby zdecydowanie więcej.”

W swojej nowej roli Katarzyna Nosowska zadebiutowała podczas dzisiejszej premiery Męskiego Grania 2012. Koncert inauguracyjny zostanie z pewnością przez wodzów zapamiętany. W Żywcu zagrali Marek Dyjak oraz zespół Babu Król, czyli Budyń i Bajzel, na co dzień grający w formacji POGODNO. Każdy z nich zaprezentował własną wizję muzyki. Dyjak – szorstką i oczyszczającą, Babu Król – poszukującą i energetyczną. Później pojawiła się Nosowska i porwała utworami m.in. z ostatniej płyty, za które została nagrodzona Fryderykiem 2011 w kategorii Autor Roku. Publiczność w Żywcu była zachwycona i żywiołowo reagowała na to, co działo się na scenie.

Muzyczne spotkanie zwieńczyło wykonanie singla „Ognia!”, promującego tegoroczną trasę koncertową. Autorką tekstu jest Katarzyna Nosowska, zaś muzykę skomponował Marcin Macuk. Utwór wykonywany wspólnie z Markiem Dyjakiem stanowi kwintesencję tego, czym chce być Męskie Granie w swojej nowej odsłonie – zderzeniem dźwięków i tyglem emocji, źródłem energii, a także inspiracją do muzycznych poszukiwań. „Ognia!” ma to, co w muzyce Katarzyny Nosowskiej najlepsze: doskonałe brzmienie i jeszcze lepszy tekst. Całość dopełnia charakterystyczny szorstki rys wokalu Marka Dyjaka. Utwór został oprawiony w wyjątkowy film podkreślający pozytywną energię płynącą z muzyki. Jego autorami są: Marta Kasprzak – reżyser, Remigiusz Wojaczek – operator obrazu, a także Paweł Piskorski – montażysta.

„Bardzo się cieszymy, że Katarzyna Nosowska dołączyła do projektu. To kolejny doskonały artysta, który będzie współtworzył Męskie Granie i wzbogacał je o osobistą wizję muzyki. Jej udział w wydarzeniu to dowód na to, jakim uznaniem wśród twórców cieszy się inicjatywa marki Żywiec. Jesteśmy przekonani, że tak wielka osobowość nada Męskiemu Graniu niezwykłe oblicze. Jej doświadczenie jest gwarancją wysokiego poziomu artystycznego imprezy, dzięki czemu koncerty tegorocznej edycji zaskoczą i wniosą nową energię w muzyczny świat polskiej publiczności” – mówi Marta Kuropatwińska, manager marki Żywiec.

Zmiana na stanowisku dyrektora artystycznego to nie jedyna tegoroczna nowość. Należy pamiętać, że Męskie Granie jest projektem kulturalnym, który na muzyce się nie kończy. Marka Żywiec docenia także inne aspekty sztuki. Każda z przestrzeni, w której wydarzenie będzie się odbywać została stworzona przez doskonałych projektantów i specjalistów w swojej dziedzinie. W trakcie samych koncertów publiczność będzie miała okazję być również świadkiem malarskich performance’ów inspirowanych wydarzeniem.

Znamy już cztery twarze tegorocznej odsłony Męskiego Grania. Imponująca lista artystów zaangażowanych w projekt to zasługa Katarzyny Nosowskiej. Kto poza nią, Dyjakiem, Bajzlem i Budyniem zagra w tym roku? Informacje o kolejnych artystach biorących udział w wydarzeniu już wkrótce.

Tego lata Męskie Granie zabrzmi w następujących miejscach:

  • Warszawa, Koneser –14 lipca
  • Kraków, Ogrody Muzeum Archeologicznego – 21 lipca
  • Gdańsk, Ołowianka – 28 lipca
  • Poznań, Stara Gazownia – 4 sierpnia
  • Wrocław, Browar Mieszczański – 11 sierpnia
  • Żywiec, Amfiteatr Pod Grojcem – 1 września
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu