Rozpoczyna się II edycja Kongresu Polska Wielki Projekt

Kongres Polska Wielki Projekt organizowany jest już po raz drugi. Pierwsza edycja Kongresu odbyła się w maju 2011 roku gromadząc audytorium liczące ponad tysiąc osób oraz kilkudziesięciu znakomitych mówców. Udowodniła jak potrzebna i ważna jest pogłębiona i merytoryczna dyskusja o rzeczywistym stanie naszego państwa. Pokazała też jak wielkie jest zainteresowanie Obywateli tym czy Polska będzie silnym i stabilnym państwem czy też państwem „drugiej prędkości”. Tegoroczne obrady Kongresu odbywają się pod hasłem dialog, wizja, alternatywa i trwają od 9 do 13 maja. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Sobieskiego i Ośrodek Myśli Politycznej.

„W 2012 roku chcemy pokazać, że istnieje alternatywa dla obecnego sposobu sprawowania władzy w Polsce. Sądzimy, że prawdziwa „modernizacja” wymaga traktowania Polski jako dobra wspólnego, postawienia przed Polakami ambitnych celów i wzięcia za ich realizację odpowiedzialności. Interesy Polski nie są zależne od mód i tendencji, a ich definiowanie jest umiejętnością wymagającą poważnego, odpowiedzialnego dialogu” – mówi Jan Filip Staniłko z Instytutu Sobieskiego. Praca nad Wielkim Projektem o nazwie Polska nie jest ani łatwa, ani krótka. To praca dla pokoleń. Wymaga wzajemnego zaufania, współpracy, wiedzy, znajomości współczesnego świata, wytrwałości i poszanowania dobra wspólnego.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszy przyznanie Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, której tegorocznym Laureatem jest wybitny reżyser filmowy i teatralny, artysta wizualny, poeta i malarz Lech Majewski. Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 2011 r. Wojciechowi Kilarowi. Honoruje twórców zasłużonych dla kultury polskiej, niezależnej, rozwijającej się często wbrew ogólnym trendom i decydującej o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Honorowy patronat nad Nagrodą objęła Jadwiga Kaczyńska, a w skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Wojciech Kilar, Janusz Krasiński, Zdzisław Krasnodębski, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski i Joanna Wnuk-Nazarowa, sekretarzem kapituły  jest Maryna Miklaszewska. Nagroda, w postaci rzeźby Teresy Murak, zostanie wręczona Lechowi Majewskiemu 12 maja w Arkadach Kubickiego o godzinie 12:30.

Kongres Polska Wielki Projekt rozpocznie się 9 maja o godzinie 19:00 w Hotelu Bristol (Sala Malinowa) dyskusją „Kapitał ojczyzny, ojczyzna kapitału” z udziałem polskich biznesmenów Krzysztofa Domareckiego (Selena), Grzegorza Siodmoka (Atlas), Wojciecha Morawskiego (Atlantic) oraz Olgierda Bagniewskiego (East Stock Informationsdienste w Hamburgu) i Marka Dietla (Instytut Sobieskiego).

Kolejne dyskusje Kongresu odbywają się 10 i 11 maja w godzinach 17:00 – 20:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej, 12 maja w godzinach 11:00 – 19:00 w Arkadach Kubickiego oraz 13 maja w godzinach 10:00 – 14:30 w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Więcej informacji w serwisie Kongresu „Polska Wielki Projekt” www.polskawielkiprojekt.pl.

Uwaga, na obrady Kongresu w dniu 12 maja obowiązują akredytacje, prosimy przesyłać je do 11 maja do godziny 18:00 na adres media@sobieski.org.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu