Wiemy, która z nawigacji najlepiej omija miejskie korki

Nawigacje omijające korki są coraz popularniejsze. To, która z nich najlepiej radzi sobie z trudnymi miejskimi warunkami, sprawdzali przez ostatnie dni redaktorzy Antyradia i Auto Świata.

W III edycji Wielkiego Testu Nawigacji wzięli pod lupę popularne nawigacje na telefony komórkowe – AutoMapę, Google Maps, NaviExpert i Nokia Maps. NaviExpert wygrał z AutoMapą i zdeklasował nawigacje światowych gigantów – Google i Nokia.

Kolejna edycja Wielkiego Testu Nawigacji trwała cały poprzedni tydzień. Systemy testowano bez litości na warszawskich trasach, które zazwyczaj są bardzo uciążliwe dla kierowców pod względem korków.

Wszystkie nawigacje wytyczały trasy przejazdu do tych samych celów dla czterech ekip, które wyruszały do wskazanego celu jednocześnie z tego samego miejsca. Poza załogą Antyradia, na trasę wyjeżdżały codziennie: reprezentant magazynu Auto Świat, warszawski taksówkarz oraz słuchacz Antyradia.

Wielki Test Nawigacji pokazuje, że nie każda nawigacja sprawdza się dobrze w miejskich warunkach. Przejechanie wszystkich wyznaczonych przez organizatorów tras razem z NaviExpert zajęło ekipom w sumie 198 minut. Drugie miejsce zajęła AutoMapa, skądinąd z rozsądnym na tle pozostałych aplikacji wynikiem 230 minut. Na trzecim miejscu jest Google z czasem 336 minut, z kolei na czwartym – Nokia Nawigacja z czasem 349 minut.

– Co tu dużo mówić – cieszymy się, że jesteśmy najlepsi, tym bardziej, że obroniliśmy tytuł zdobyty w I i II edycji testu. W kontekście naszego zwycięstwa, na podkreślenie zawsze i wszędzie zasługuje bardzo praktyczny aspekt korzystania z nawigacji. Wyniki testu pokazują jak istotny jest dobór narzędzi, z których korzystamy na co dzień i jak wiele czasu – a co za tym idzie także pieniędzy i stresu – może nam taki wybór oszczędzić bądź przysporzyć – komentuje Paweł Kozłowski, Prezes Zarządu NaviExpert. I dodaje – Okazuje się, że większość z nas wciąż myśli dość stereotypowo – że nawigacja przydaje się głównie w dalekich podróżach, zwłaszcza tam, gdzie nie znamy trasy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak pomocna może być wykorzystywana na co dzień w miejskich warunkach.

NaviExpert to narzędzie, które daje możliwość elastycznego dopasowywania nawigacji do sytuacji na drodze i potrzeb użytkowników. Technologia Community Traffic, z której korzysta NaviExpert, polega na anonimowym monitorowaniu natężenia ruchu w czasie rzeczywistym. Dynamiczne dane pochodzą od tysięcy użytkowników aplikacji NaviExpert oraz profesjonalnego monitoringu floty Autoguard i Finder. Dane na bieżąco przesyłane są do serwera i analizowane przez skomplikowane algorytmy. Dzięki temu nawigacja prowadzi, omijając zakorkowane odcinki i inne utrudnienia. Jeśli w trakcie podróży sytuacja na drodze ulegnie zmianie, system przelicza trasę uwzględniając aktualne dane o natężeniu ruchu drogowego.

Tradycja miażdżących zwycięstw NaviExperta

Przez ostatnie dwa lata NaviExpert był bezkonkurencyjny i zdobywał nagrody główne w szeregu testów. W marcu tego roku poświęcony korkom serwis korkosfera.pl, korzystający z tych samych co nawigacja NaviExpert danych o natężeniu ruchu drogowego, zwyciężył w teście przeprowadzonym przez tygodnik motoryzacyjny Motor. Korkosfera.pl zdeklasowała bezapelacyjnie serwisy TomTom, korkowo.pl, omijamykorki.pl (Targeo), emapę oraz Google. NaviExpert zdobył aż 13 pkt, podczas gdy serwis TomTom, który zajął drugie miejsce – już tylko 9 pkt.

Podobnie miażdżące było zwycięstwo NaviExperta w teście przeprowadzonym w grudniu 2011 roku.

Na stosunkowo krótkiej trasie Warszawa – Łódź, ekipa jadąca z NaviExpert zyskała 2 godziny przewagi (!) nad rywalami. Dzięki unikalnej technologii pozwalającej omijać korki, w przeprowadzonym przez Motor NaviExpert zostawił w tyle inne nawigacje online – Garmin, TomTom, Navigon i AutoMapę. Przejazd na trasie między Warszawą, a Łodzią zajął z nawigacją NaviExpert 2 godziny i 49 minut, podczas gdy korzystający z pozostałych testowanych nawigacji na pokonanie tej trasy potrzebowali ponad 4 godzin!

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu