Festiwal w Cannes 2012 w CANAL+ i ale kino+

Z okazji 65. edycji festiwalu w Cannes, która odbędzie się w dniach 16-27 maja CANAL+ i ale kino+ przygotowały specjalne programy.

Widzowie CANAL+ obejrzą ekskluzywne relacje z uroczystego otwarcia festiwalu i gali wręczenia nagród, codzienne programy realizowane przez obecną na miejscu ekipę „Aktualności filmowych” oraz telewizyjną premierę „Melancholii” Larsa von Triera. ale kino+ zaprasza na cykl „Kino Mówi: Cannes”, w którym pokaże pięć nagrodzonych w Cannes produkcji, m.in. Michaela Hanekego, Larsa von Triera i Nuri Bilge Ceylana. Każdy seans poprzedzi rozmowa z ekspertami.

W środę 16 maja CANAL+ przeprowadzi na wyłączność relację z ceremonii otwarcia festiwalu, zaś w niedzielę 27 maja transmisję gali zamknięcia i wręczenia nagród. W codziennych, nadawanych od 21 do 25 maja, „Kronikach festiwalowych Cannes 2012” Błażej Hrapkowicz, młoda gwiazda polskiej krytyki filmowej i nowa twarz Canal+, będzie zdawał szczegółowe relacje z wydarzeń każdego dnia i przybliżał sylwetki najważniejszych osobowości festiwalu. Canneńskiej imprezie będą poświęcone także specjalne wydania „Aktualności filmowych Cannes 2012” oraz „Aktualności filmowych News”. Tuż przed ogłoszeniem wyników Agnieszka Egeman i Kuba Mikurda poprowadzą „Aktualności filmowe Cannes 2012”, podsumowujące tegoroczną edycję. W programie wytypują zwycięzców i przypomną najważniejsze niespodzianki i wydarzenia festiwalu. Spróbują także wychwycić trendy w światowym kinie autorskim, a przede wszystkim przyjrzą się tym filmowcom, którzy pokazali się z najciekawszej strony. Po transmisji gali wręczenia nagród CANAL+ pokaże premierowo „Melancholię” Larsa von Triera, która rok temu była bliska zdobycia Złotej Plamy, jednak szanse te przekreślił kontrowersyjne wypowiedzi reżysera podczas konferencji prasowej, po których stał się na festiwalu persona non grata.

ale kino+ przygotowało specjalny cykl „Kino Mówi: Cannes”. W kolejne czwartki od 3 do 31 maja po 20:10 zostaną zaprezentowane filmy, które w ostatnich latach stały się wydarzeniami canneńskiego festiwalu. Każdy seans poprzedzi rozmowa z ekspertami.

3 maja cykl otworzy „Control” o fenomenie grupy Joy Division, w reżyserii Antona Corbijna, fotografika i twórcy teledysków, który poza nagrodą za debiut zdobył specjalne wyróżnienie za walory wizualne filmu. Kolejny obraz to „Na krawędzi nieba” Fatiha Akına, zdobywca nagrody za scenariusz, który pokazuje, jak skomplikowanym etnicznie i kulturowo miejscem jest dziś Europa. W czwartek 17 maja ale kino+ pokaże „Kod nieznany” z udziałem Juliette Binoche, w reżyserii Michaela Hanekego. Film został dostrzeżony za przenikliwą diagnozę globalnych problemów cywilizacyjnych, a sam Haneke do dziś pozostaje ulubieńcem festiwalu w Cannes. Jego najnowszy film „Amour” walczy w tym roku o Złotą Palmę. Czwartym bohaterem cyklu „Kino Mówi: Cannes” będzie Lars von Trier i jego „Antychryst”, który w 2009 był prezentowany w konkursie głównym i został wyróżniony za kreację Charlotte Gainsbourg. Wieczór 24 maja rozpocznie zaś dokument „Refn, reżyser bezkompromisowy” o ubiegłorocznym zdobywcy nagrody za reżyserię filmu „Drive”. Na zakończenie cyklu, 30 maja ale kino+ pokaże wyróżnione w Cannes za reżyserię „Trzy małpy” Nuri Bilge Ceylana.

Programy związane z MFF Cannes 2012 w CANAL+:

SKRÓCONA RELACJA Z UROCZYSTEGO OTWARCIA FESTIWALU

Canal+: środa 16 maja, 20:35

Aktualności Filmowe nEWS

Canal+: niedziela 20 maja, 16:55

Aktualności Filmowe Cannes 2012

Canal+: niedziela 20 maja, 17:10

Kronika Festiwalowa Cannes 2012

Canal+: codziennie od 21 do 25 maja, 20:50

Aktualności Filmowe Cannes 2012

Canal+: niedziela 27 maja, 16:55

RELACJA NA ŻYWO Z CEREMONII WRĘCZENIA NAGRÓD

Canal+: niedziela 27 maja

Melancholia, reż. Lars von Trier

PREMIERA: Canal+, niedziela 27 maja

Programy związane z MFF Cannes 2012 w ale kino+:

CONTROL, reż. Anton Corbijn.

Przed seansem m.in. o fenomenie zespołu Joy Division i o Antonie Corbijnie porozmawiają Maksymilian Cegielski i jego goście: krytyk filmowy Wojtek Kałużyński i krytyk muzyczny Bartek Chaciński.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 3 maja

NA KRAWĘDZI NIEBA, reż. Fatih Akin

Przed seansem gośćmi Jakuba Duszyńskiego będą krytycy filmowi Barbara Hollender i Janusz Wróblewski. Opowiedzą m.in. o specyfice festiwalu w Cannes i o tym, dlaczego jest największym świętem kina artystycznego.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 10 maja

KOD NIEZNANY, reż. Michael Haneke

W rozmowie przed filmem Jakub Duszyński i jego goście, krytyk filmowy Darek Arest i publicysta Michał Zygmunt, przyjrzą się m.in. twórczości Michaela Hanekego w kontekście jego canneńskich sukcesów.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 17 maja

REFN, REŻYSER BEZKOMPROMISOWY

PREMIERA: ale kino+, czwartek 24 maja

ANTYCHRYST, reż. Lars von Trier

O kontrowersjach wokół von Triera i „Antychrysta” porozmawiają Maksymilian Cegielski i jego goście, krytycy filmowi Anita Piotrowska i Janusz Wróblewski.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 24 maja

TRZY MAŁPY, reż. Nuri Bilge Ceylan

Przed seansem gośćmi Bartka Żurawieckiego będą dziennikarz filmowy Michał Walkiewicz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie, na czym polega fenomen Nuri Bilge Ceylana.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 31 maja

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu