Świdnickie podium Virnika

Malownicze tereny Gór Sowich gościły w miniony weekend uczestników 40. Rajdu Świdnickiego. Na starcie jubileuszowej edycji tej kultowej imprezy nie zabrakło Sławomira „Virnika” Jarka, który wraz z pilotującym go Michałem Majewskim wygrali niedzielny etap w klasyfikacji samochodów historycznych, a w całym rajdzie finiszowali na drugim miejscu, ze stratą jedynie 5,2 sekundy do zwycięzcy.

Rajd rozpoczął się od dwukrotnie pokonywanego, widowiskowego oesu w centrum Świdnicy. Tam walka o jak najlepszy czas zeszła na dalszy plan, a ważniejsze było pokazanie się przed licznie zgromadzoną i gorąco dopingującą publicznością. W sobotę i niedzielę zmagania przeniosły się na znane odcinki wokół Lubachowa, Michałkowej, Kamionek czy Walimia. Załoga Virnik/Majewski, wspierana przez BMW Stando Service, Signus Auto Marketing i Renowacjafelg.pl przejechała pierwszą pętlę spokojnie i ostrożnie, dając sobie czas na rozjeżdżenie po  długiej przerwie w startach. Zadania dodatkowo nie ułatwiała pogoda zmieniając dobór opon w loterię.

Wyraźnie szybsza i pewniejsza jazda na trzech wieczornych odcinkach zaowocowała dwoma wygranymi w klasie i drugim miejscem w „HR” na koniec pierwszego dnia. Wobec straty ponad 30 sekund do prowadzącego, plan na drugi dzień zakładał rozsądną jazdę, a celem nadrzędnym była meta. Jednak już po 3 pierwszych oesach popularny Virnik odrobił niemal całą stratę do lidera klasy, wygrywając po drodze 2 odcinki, a trzeci przegrywając różnicą jedynie 0,1 sekundy. W tym momencie walka pomiędzy dwoma BMW M3 rozpoczęła się na nowo. Końcowa pętla to absolutny „max attack” i dwa oesowe zwycięstwa, które jednak w końcowym rozrachunku nie pozwoliły Sławkowi i Michałowi na wygranie klasy podczas całego rajdu. Szybka, agresywna i skuteczna jazda przyniosła za to pewną wygraną w HR w klasyfikacji 2. dnia zawodów.

– Do rajdu przystępowaliśmy z dużym dystansem, a nawet z niewielkimi obawami, spowodowanymi długą przerwą w ściganiu. Ponadto dwa nasze poprzednie starty kończyły się na pierwszych oesach, dlatego też tym razem bardzo zależało nam przede wszystkim na dotarciu do mety i czerpaniu frajdy z jazdy „bokami”. Nietrafiony dobór opon na pierwszej pętli jeszcze bardziej stonował nasze nastroje i pomimo dwóch zwycięstw w klasie podczas drugich przejazdów strata do największego konkurenta – Arka Urbanowicza wynosiła prawie 35 sekund – opowiada kierowca.

– Drugi dzień rozpoczęliśmy z prostym założeniem – pilnować pozycji i zameldować się na mecie. Jednak gdy już na początku zniwelowaliśmy prawie całą stratę cel mógł być tylko jeden – zwycięstwo. Zarówno my, jak i Arek pokonaliśmy ostatnie dwa oesy absolutnie na maksimum. Choć ostatecznie zabrakło nam tylko 5 sekund, to jestem bardzo zadowolony. Przerwaliśmy złą passę, jesteśmy na mecie z niezłym wynikiem osiągniętym po zaciętej walce. Arkowi Urbanowiczowi, którego znam od lat i z którym ścigaliśmy się już w KJS-ach oczywiście gratuluję wygranej, ale zapowiadam, że na kolejnych rajdach znów tanio skóry nie sprzedamy. Podziękowania należą się całej mojej skromnej ekipie, nowemu pilotowi Michałowi Majewskiego, który spisał się na medal oraz partnerom – BMW Stando Service, Signus Auto Marketing oraz Renowacjafelg.pl, którzy wsparli nasz start – dodaje Virnik.

– Pierwszy nasz wspólny start należy zaliczyć do udanych. Szybko udało nam się znaleźć wspólny język i stworzyć super atmosferę w „Beemce”. Dla mnie rajd był potrójnym debiutem – pierwszy raz jechałem w mistrzostwach Polski, pierwszy raz w aucie z napędem na tył i pierwszy raz z „Virnikiem”. Pragnę podziękować całemu zespołowi za wspaniałą współpracę i wielką przygodę, a kibicom za gorący doping na odcinkach – skomentował Michał Majewski.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu