PIT od ręki

To już naprawdę ostatni moment na rozliczenie się z fiskusem. Jak co roku pod koniec kwietnia Polacy równie intensywnie co swoje deklaracje, wypełniają urzędowe korytarze. Wielu podatników przed złożeniem PIT-a w urzędzie skarbowym przepisuje wypełnioną w programie deklarację ręcznie.

To pokłosie przekonania, że jedynie w urzędzie są właściwe formularze oraz myślenia, że „wkład własny” w wypełnienie PIT-a zapewni łaskawsze spojrzenie weryfikujących go urzędników.

Ponad 2/3 podatników złoży w tym roku zeznanie podatkowe bezpośrednio w urzędzie, a 16% wyśle je pocztą (wg raportu KPMG „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011”). Choć Polacy coraz chętniej wypełniają PIT-y w programach komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach CD, to i tak większość – pomimo możliwości wysyłki przez internet – decyduje się na dostarczenie go osobiście do urzędowego okienka. Co więcej wielu podatników wyliczoną w programie deklarację przepisuje ręcznie na „oryginalny”, pobrany w urzędzie formularz PIT.

– Nie ukrywam, że dziwiło nas, że pomimo możliwości wydruku, a nierzadko nawet mając już wydrukowany PIT, część podatników przepisuje go ręcznie na pobraną w urzędzie deklarację i dopiero w tej formie składa w okienku – mówi Adam Mielcarski z firmy e-file, producenta programu e-pity do wypełniania rocznych deklaracji podatkowych. – Choć wszystkie najpopularniejsze aplikacje korzystają z aktualnych – publikowanych przez Ministerstwo Finansów – wzorów PIT-ów, część podatników wierzy, że jedyne prawidłowe formularze deklaracji to te wzięte z urzędu. Niektórzy zaś liczą na to, że wypisany własnoręcznie PIT spotka się z przychylniejszym spojrzeniem pracownika skarbówki – dodaje Adam Mielcarski.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników nie do końca przekonanych do e-rozliczeń program e-pity umożliwia wydrukowanie deklaracji czcionką przypominającą pismo ręczne. Teraz nawet wyliczony w komputerze i wydrukowany PIT wygląda jak wypełniony odręcznie niebieskim długopisem. Jest przy tym wyraźny i łatwy do odczytania. Co ważne – w przypadku odnalezienia literówki czy błędu jeszcze przed złożeniem – nie trzeba przepisywać go w całości. Wystarczy nanieść zmiany w programie i jeszcze raz wydrukować.

Warto pamiętać, że przepisywanie deklaracji to utrudnienie dla podatników, ale kłopot również dla urzędników, którzy nierzadko mają problemy z rozszyfrowaniem pisma. Dlatego też Ministerstwo Finansów promuje wypełnianie e-deklaracji i przesyłanie ich elektronicznie – wtedy dane automatycznie wczytywane są do systemu, a – co ważne – podatnik może liczyć na szybszy zwrot nadpłaty.

Program e-pity uzyskał pozytywną opinię Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Do tej pory za pomocą aplikacji rozliczyło się ponad 2,5 mln podatników.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu