Przejdź do treści

Kamery morskie Garmin ułatwiają nawigację w ciemności

Garmin, globalny lider w dostarczaniu rozwiązań bazujących na nawigacji satelitarnej, prezentuje nową rodzinę kamer termowizyjnych oraz kamer typu low-light (pracujących przy słabym oświetleniu) – GCT 30, GCT 20 i GCL 20. Najnowsze kamery Garmin dedykowane żeglarzom przystosowane są do pracy w warunkach ograniczonego lub całkowitego braku oświetlenia, umożliwiają zdalną regulację w pionie i poziomie oraz dostęp do funkcji zoom (PTZ). Garmin GCL 20 to kamera, która pozwala na prowadzenie obserwacji w warunkach ograniczonej widoczności – o zmierzchu, nad ranem czy np. podczas mgły. Natomiast modele GCT 30 i GCT 20 to kamery termowizyjne, odpowiednio o wysokiej i niskiej rozdzielczości, które przystosowane są do pracy w całkowitej ciemności.

„W trakcie nawigacji lub akcji ratunkowych w nocy, we mgle czy podczas deszczu możliwość obserwacji otoczenia jest bardzo ważna dla każdego kapitana. Najnowsze kamery termowizyjne Garmin przystosowane są do pracy przy słabej widoczności, są również kompatybilne z systemami nawigacyjnymi naszej firmy”, mówi Jakub Szałamacha, Marketing Manager, Garmin Polska.

Każdą z nowych kamer Garmin można sterować zdalnie za pomocą kompatybilnego chartplottera Garmin pracującego w standardzie NMEA 2000. Dodatkowo, po podłączeniu specjalnego czujnika pozycji, zyskujemy opcję śledzenia na ekranie plottera wskazanego celu przez kilka kamer jednocześnie. Wystarczy tylko oznaczyć dany punkt, a kamery GCT 30, GCT 20 lub GCL 20 będą automatycznie za nim podążały, odpowiednio obracając się i pochylając.

W przypadku modeli GCT 30 i GCT 20 możliwe jest również wykrywanie tzw. gorących miejsc, a następnie ich automatyczne śledzenie. Jest to szczególnie ważne w trakcie przeprowadzania akcji ratunkowych takich jak „człowiek za burtą” (MOB). We współpracy z czujnikiem pozycji każda nowa kamera Garmin pozwala na śledzenie celów MARPA (unikanie kolizji) i AIS (System Automatycznej Identyfikacji).

Najbardziej zaawansowaną, termowizyjną kamerą Garmin jest model GCT 30, wyposażony w wysokiej jakości system optyczny umożliwiający rejestrację obrazu w rozdzielczości VGA (640×480) z opcją zoomu cyfrowego w przedziale od 1x do 12x.  Kamera GCT 30 zapewnia doskonałą widoczność w nocy, nawet w całkowitych ciemnościach. Urządzenie umożliwia lepszą orientację w sytuacji, pozwala unikać kolizji i ułatwia działanie w nagłych sytuacjach, takich jak sygnał „człowiek za burtą”. Ta lekka, niewielka kamera o masie poniżej 1,35 kg idealnie sprawdza się w przypadku łodzi żaglowych.

Kamera termowizyjna GCT 20 przekazuje obraz w rozdzielczości QVGA+ (384×288), oferując przy tym 44% więcej pikseli, w porównaniu do innych modeli o takich samych parametrach, oraz umożliwia ciągły zoom cyfrowy w zakresie od 1x do 8x.

Obydwa modele oferują również funkcję wykrywania obiektów i śledzenia punktów o wysokiej temperaturze. Wykryty punkt o najwyższej temperaturze jest oznaczany ramką, kamera zaczyna go śledzić, a mapa jest automatycznie przesuwana. Zarówno GCT30 jak i GTC20 posiadają możliwość zdalnego sterowania przy zachowaniu płynnego przekazywania obrazu odświeżanego z częstotliwością 9Hz lub 30Hz.

Oba modele umożliwiają korzystanie z pięciu predefiniowanych trybów tematycznych (nocny, dzienny, MOB, mgła i marina/cumowanie) oraz siedmiu schematów barwnych.

Garmin GCL 20 to zaawansowana kamera przeznaczona do pracy w warunkach ograniczonego oświetlenia (o poranku, wieczorem, podczas mgły). Model ten wyposażony jest w rozbudowany układ optyczny oferujący zoom optyczny 28x i cyfrowy 12x – połączenie tych dwóch opcji daje możliwość 336-krotnego powiększenia obrazu. Minimalne oświetlenie niezbędne do poprawnej pracy GCL 20 wynosi 0.0004 lux przy 10iRE. Model ten dostępny jest w wersji PAL i NTSC.

Najnowsza rodzina kamer morskich Garmin gwarantuje wysokiej klasy monitoring dla jednostek pływających. Kamery są w pełni kompatybilne z systemem pokładowym Garmin NMEA 2000, umożliwiają zdalną aktualizację oprogramowania z poziomu chartplotterów. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić czas i zyskać gwarancję korzystania z najnowszej wersji systemu. Szerokie możliwości instalacji w połączeniu z niewielką, wynoszącą niewiele ponad 1,2 kilograma wagą, to kolejne atuty kamer morskich firmy Garmin.

Kamery GCT 30, GCT 20 i GCL 20 są w pełni kompatybilne z wielokrotnie nagradzanymi chartplotterami Garmin z serii GPSMAP 4000/5000/6000/7000. Modele te będą dostępne w sprzedaży w drugim kwartale 2012 roku.

Film demonstrujący działanie kamer jest dostępny pod adresem: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KkpPGMDQ3p4#

Oddział Garmin zajmujący się produktami przeznaczonymi dla żeglarzy jest wiodącym dostawcą rozwiązań zarówno dla użytkowników detalicznych jak i sektora OEM. W ofercie Garmin znajdziemy m.in. zaawansowane chartplottery oraz wielofunkcyjne, dotykowe wyświetlacze, sonary, radary czy autopiloty.

Garmin od ponad 20 lat jest niekwestionowanym liderem w każdym z najważniejszych sektorów rynku urządzeń GPS, poczynając od motoryzacji, poprzez lotnictwo i żeglugę a na fitness, rekreacji na świeżym powietrzu czy narzędziach służących do śledzenia i aplikacjach dla systemów bezprzewodowych kończąc. Więcej informacji na temat oferty, cen oraz dostępności produktów i usług firmy Garmin można znaleźć na stronie www.garmin.com, www.garmin.blogs.com i http://twitter.com/garmin. Szczegółowe instrukcje, poradniki wideo oraz specyfikacje produktów Garmin udostępnione są w specjalnym serwisie www.garmin.com/learningcenter.