Przed nami bardzo długi weekend – gdzie najchętniej jeździmy i o czym należy pamiętać?

Tegoroczny pierwszy majowy weekend będzie wyjątkowo długi: wystarczą trzy dni urlopu, aby zyskać cały tydzień. Większość z nas spędzi ten czas poza domem. Dokąd najczęściej się wybieramy i o czym powinniśmy pamiętać?

Od ponad tygodnia obserwujemy znacznie zwiększony ruch i ponad dwukrotnie większą liczbę zapytań o noclegi. – mówi Piotr Kasperczak z serwisu eholiday.pl. Co ciekawe, w przeciwieństwie do ferii czy wakacji Polacy wolą długi weekend spędzać w miastach. Najpopularniejsze są duże i znane polskie miasta, które obfitują w atrakcje turystyczne albo mają niepowtarzalny, historyczny charakter.

Największym zainteresowaniem użytkowników serwisu eholiday.pl cieszą się takie miasta jak Wrocław, Kraków, Poznań czy Trójmiasto. Sporo osób chce także odwiedzić stolicę. Z miejscowości typowo turystycznych popularne są zarówno te leżące w górach (Zakopane, Karpacz), jak i nad morzem (Władysławowo, Międzyzdroje). Nie słabnie stosunkowo nowy trend preferowanego typu noclegu: najczęściej szukamy miejsc w hotelu, a dopiero potem na kwaterze prywatnej czy w ośrodku wypoczynkowym.

Wiele osób planowanie długiego weekendu zostawia na ostatnią chwilę, gdy dużo miejsc jest zarezerwowanych i oferta jest znacznie uboższa. W takiej nerwowej atmosferze sporo osób traci czujność i daje się nabrać różnego rodzaju naciągaczom.

Pamiętajmy, że atrakcyjną wizualnie i budzącą zaufanie stronę www można wykonać bardzo szybko i stosunkowo prosto. Nie dajmy się nabrać sieciowym oszustom i zawsze sprawdzajmy internetowe oferty. W przeciwnym razie możemy stracić pieniądze i zmarnować sobie urlop. – dodaje Kasperczak.

Jak można ograniczyć ryzyko oszustwa? Poniżej kilka prostych rad przygotowanych przez pracowników serwisu eholiday.pl:

  • Upewnij się czy obiekt posiada pełne dane adresowe, telefon stacjonarny (bardzo rzadko hotel czy pensjonat nie będzie miał linii stacjonarnej) a adres poczty elektronicznej nie jest w przypadkowej domenie typu o2, wp itp…
  • Jeżeli szukasz obiektu korzystając z jednego z serwisów noclegowych, to sprawdź kiedy umieszczono prezentacje tego miejsca – jeżeli staż pensjonatu czy kwatery w danej bazie jest krótki, to należy zachować szczególną ostrożność i poszukać danych o takiej kwaterze w innych miejscach np. w wyszukiwarkach internetowych.
  • W myśl przepisów prawa właściciel pensjonatu, kwatery czy apartamentu nie powinien od nas żądać zaliczki wyższej niż w wysokości ceny za pierwszą dobę. Jeśli ktoś wymaga wpłaty wyższej niż 30% i więcej, a dodatkowo jasno nam komunikuje, że jeśli nie przyjedziemy nasz zadatek przepada zrezygnujmy z rezerwacji takiego noclegu. Wyjątkiem jest zastosowanie przez właściciela specjalnej upustowej ceny za nocleg – wtedy może żądać zapłaty nawet 100% wartości zamówienia.
  • Sprawdzajmy opinię i komentarze innych osób o danym noclegu, to często doskonałe źródło informacji.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu