Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie. Zanieczyszczone czyściwa należy przechowywać w odpowiedni sposób

Czyściwa tekstylne są bardzo nasiąkliwe, trwałe i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Są bardzo praktyczne i służą do usuwania z maszyn i urządzeń takich substancji jak olej, tłuszcz, rozpuszczalniki, środki czyszczące czy resztki paliwa. Jednak czyściwa nasączone takimi cieczami są bardzo łatwopalne.

Oleje służące do czyszczenia mają skłonność do samonagrzewania się. Mogą one reagować z tlenem znajdującym się w powietrzu i wytwarzać tym samym ciepło, powodujące zapalenie się czyściwa. W połączeniu z zanieczyszczeniami, jakie powstają w warsztacie, często wystarczy zaledwie jedna iskra w trakcie procesu szlifowania lub spawania, by powstał płomień. Składowanie czyściw w otwartych pojemnikach zwiększa zatem groźbę powstania pożaru w zakładzie. I nie ma tutaj znaczenia, czy czyściwa są tekstylne czy papierowe. Dlatego też powinny one być przechowywane w zamykanych pojemnikach.

W kontekście poprawy ochrony przeciwpożarowej oznacza to jedno: za każdym razem, kiedy pracownik wrzuca zużyte czyściwo do pojemnika, musi go otworzyć, a potem dobrze zamknąć. Aby takie postępowanie stało się trwałą codzienną praktyką, otwieranie i zamykanie pojemnika musi odbywać się szybko i w możliwie łatwy sposób. Firma MEWA Textil-Service AG & Co. ma na to sposób – SaCon. To posiadający wiele zalet bezpieczny kontener z wytrzymałego tworzywa sztucznego (wysokomolekularny polietylen niskociśnieniowy). Pokrywę zaopatrzoną w uszczelkę, zamontowaną metodą wtrysku, można szybko i szczelnie zamknąć dzięki zaciskom. Tak zabezpieczony kontener można nawet po zakończeniu pracy pozostawić w miejscu, gdzie został ustawiony w zakładzie. Nie trzeba go usuwać z budynku w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Tak więc, kontener zawsze stoi tam, gdzie jest najbardziej potrzebny pracownikom – w pobliżu danego stanowiska pracy.

Optymalizacja kosztów

Udostępnienie kontenera stanowi cześć usługi serwisowej firmy MEWA, oferowanej warsztatom samochodowym. Firma MEWA oferuje czyściwa wielokrotnego użytku w systemie full-service, odciążając tym samym osoby kierujące warsztatami w czynnościach wynikających z przepisów o gospodarowaniu odpadami. Takie rozwiązanie przyczynia się do obniżenia kosztów, a jego szybka realizacja nie wymaga wysokich nakładów.

MEWA Textil-Management

1 MEWA Textil-Service, SaConFirma MEWA posiada 41 placówek w całej Europie. Oferuje usługi typu full-service w zakresie odzieży roboczej i ochronnej, czyściw tekstylnych, wycieraczek do butów i mat olejowych, oraz artykułów BHP. Założona w 1908 roku firma MEWA jest dzisiaj czołowym producentem w segmencie tekstyliów przemysłowych. W 2011 roku jury pod przewodnictwem Bernda Venohra, profesora ekonomii z Berlina, zakwalifikowało firmę MEWA do grona niemieckich liderów rynku. 4100 pracowników obsługuje ponad 154 000 klientów w przemyśle, handlu, rzemiośle i gastronomii. W 2010 roku firma osiągnęła obroty w wysokości 448 mln euro.

2 MEWA Textil-Service, SaCon

Opracowany przez firmę MEWA kontener gwarantuje – pod warunkiem użytkowania zgodnie z przeznaczeniem – bezpieczne składowanie czyściw i najwyższy stopień bezpieczeństwa w czasie ich transportowania. Kontener jest szczelnie zamykany, zaopatrzony w praktyczne rolki i spełnia wymagania w zakresie przepisów bezpieczeństwa.

3 MEWA Textil-Service, SaCon

Bezpieczny kontener SaCon® z systemem zamykania, posiadającym europejski certyfikat (CE).

MEWA Textil-Service sp. z o.o.
www.mewa-service.pl

Kontakt dla prasy:

Roman Benedykciuk
ADIUNCTOR
ul. Nugat 8 m 59
02-776 Warszawa
Tel./fax: +48 22 643 81 73
Tel. kom.: +48 501 288 684
biuro@adiunctor.pl

Zdjęcia: MEWA (przedruk bezpłatny – prosimy o informację o opublikowaniu)

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu