„Wrażliwe” dane 50 000 pacjentów rocznie wreszcie bezpieczne

Oprogramowanie IBM Tivoli Storage Manager pozwoliło Krakowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II na zabezpieczenie medycznych danych pacjentów i spełnienie wymogów prawnych. „Wrażliwe dane medyczne”  mają szczególny charakter ze względu na to, iż są szczególnie chronione w polskim prawie. Ich wartość rynkowa jest niezwykle cenna zwłaszcza dla firm ubezpieczeniowych, co powoduje, że  sektor medyczny jest szczególnie narażony na różnego rodzaju ataki hakerskie czy też wycieki danych.

Potwierdzają to liczne statystyki zgromadzone w krajach, w których systemy informacji medycznej funkcjonują już od kilku lat. Według raportu brytyjskiego Komisarza ds. Informacji – naszego odpowiednika polskiego GIODO ok. 30% najpoważniejszych zgłoszeń (dokładnie 305 na 1007) związanych z naruszeniem standardów ochrony danych osobowych dotyczyło służby zdrowia. W Polsce również mamy duży problem z zachowaniem poufności danych medycznych. Przypadki różnego rodzaju wycieków są codziennością w służbie zdrowia. Czasem zawodzi technologia lub często po prostu człowiek.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II od ponad dekady realizuje strategię informatyzacji placówki w celu utrzymania statusu tzw. cyfrowego szpitala. Jest to wyzwanie, szczególnie dla placówki zlokalizowanej w 17 budynkach, gdzie rocznie z usług medycznych korzysta ok. 70 tys. pacjentów, w tym 20 tys. pacjentów jest hospitalizowanych. Przy tak dużej liczbie pacjentów generowane są ogromne ilości danych cyfrowych. Wymagają one nie tylko bezpiecznego przechowywania, ale także ochrony w postaci profesjonalnego systemu kopii zapasowych i archiwizacji. Konieczność jego wdrożenia nakłada m.in. ustawa o systemie informatyzacji w ochronie zdrowia i danych medycznych przechowywanych elektronicznie.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II nie posiadał profesjonalnego systemu backupu plików i archiwizacji; kopie zapasowe były wykonywane na drugiej macierzy dyskowej w modelu dysk-dysk – komentuje Piotr Sroczyński, administrator infrastruktury pamięci masowych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym.  W czerwcu 2011 r. został rozpoczęty przetarg na dostarczenie i wdrożenie systemu backupowego, który wygrała firma Infonet Projekt S.A. z Bielska-Białej, posiadająca status IBM Advanced Business Partner. Zaproponowała ona wdrożenie oprogramowania IBM Tivoli Storage Manager 6.2. Infonet Projekt – oprócz wdrożenia – przeprowadził też kompleksowe szkolenie z obsługi całego systemu. We wrześniu 2011 r. system backupu ruszył w trybie produkcyjnym.

Oprogramowanie IBM Tivoli Storage Manager jest odpowiedzialne za backup 9 serwerów z systemem Windows, 5 serwerów z systemem Linux, plików użytkowników przechowywanych na serwerach plików (ok. 2,5 TB), poczty elektronicznej (ok. 350 GB) i baz danych medycznych (ok. 1,7 TB) oraz bazy danych systemu cyfrowego obrazowania medycznego TeleDICOM (1 TB). Na potrzeby systemu backupu zainstalowano macierz dyskową o pojemności 8 TB, wykorzystana jest też przestrzeń dyskowa z wcześniej posiadanych macierzy. Wszystkie zabezpieczone dane są też kopiowane na taśmę, przechowywaną docelowo poza serwerownią.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu