Fundacja Kronenberga sfinansowała rekonstrukcję średniowiecznego skryptorium w Tyńcu

Już dziś, w ramach projektu „W średniowiecznym skryptorium”, w Tyńcu odbędzie się uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce rekonstrukcji skryptorium. Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Opactwo Benedyktynów, które planuje organizować w nim „żywe lekcje” historii. Projekt został sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, która od lat wspiera cenne inicjatywy z zakresu edukacji i rozwoju lokalnego.

„W średniowiecznym skryptorium” to projekt, w ramach którego odbywać się będą warsztaty przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwiające dokładne poznanie roli i charakteru klasztornych skryptoriów, a także obserwowanie poszczególnych etapów powstawania książki rękopiśmiennej. Ponadto uczestnicy zajęć będą mieli okazję w praktyczny sposób poznać tajniki kaligrafii oraz przyjrzeć się pracy iluminatora. Warsztaty będą dostępne już od 23 kwietnia br.

– Możliwość wcielenia się w rolę skryby oraz odkrywania kultury średniowiecza poprzez aktywny udział w „żywych lekcjach” historii z pewnością uatrakcyjni i urozmaici szkolne zajęcia dzieci i młodzieży. Realizując szereg programów edukacyjnych, głównie z zakresu edukacji finansowej, dostrzegamy nieustanne zapotrzebowanie na prowadzenie innowacyjnych projektów, przekazujących wiedzę w sposób interaktywny i kreatywny. Cieszy nas, że takie programy powstają coraz częściej – mówi Krzysztof Kaczmar, Dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

To kolejny projekt Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, który udało się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. W 2010 roku Fundacja sfinansowała cykl  warsztatów dla dzieci i młodzieży – niewidomych i słabowidzących – w ramach projektu „Dotknąć historii w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu”.

– Organizacje i instytucje, które zgłaszają się do naszego programu dotacyjnego, w swoich projektach podejmują ważne i nietypowe inicjatywy, mające na celu przede wszystkim wsparcie szeroko pojętej edukacji oraz rozwoju lokalnego. Przyznając granty zawsze staramy się wybierać najbardziej wartościowe projekty, stąd nasza decyzja o wsparciu rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium w Tyńcu – dodaje Krzysztof Kaczmar.

W ciągu 15 lat działalności na rzecz dobra publicznego, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy przekazała 2 032 405 zł na dofinansowanie 101 projektów realizowanych w Małopolsce. Wśród nich znalazły się dotacje dla poszkodowanych w powodziach z roku 2011 i 2010, dla Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego na realizację interaktywnych wystaw „Matematyka – po co?” oraz „Świat zmysłów”,  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na projekty z cyklu „Wakacje w pracowni Olgi Boznańskiej” oraz Wydziału Chemii UJ na realizację ogólnopolskiego studenckiego konkursu z historii chemii: „Od Sędziwoja do Skłodowskiej-Curie”.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu