Przejdź do treści

Aukcyjne nowalijki

W kwietniu na dwóch licytacjach w DESIE Unicum – aukcji młodej sztuki i aukcji prac na papierze, pojawi się wiele interesujących prac. Obiekty zostały dobrane w taki sposób, że każdy kolekcjoner powinien znaleźć coś dla siebie. Dodatkową zaletą obu aukcji są atrakcyjne ceny wywoławcze – zaczynają się już od kilkuset złotych.

Wśród 100 obiektów, które licytowane będą na aukcji młodej sztuki 24 kwietnia, znalazło się kilka prac z kręgu street artu. Nurt ten reprezentują młodzi artyści, którzy są już dobrze znani miłośnikom ulicznej sztuki: Chazme, Sepe, Zbiok, Pikaso, Mateusz Rybka oraz Monstfur.

Kolekcjonerzy poszukujący nietypowych dzieł z pewnością zwrócą uwagę na trójwymiarową pracę Agnieszki Polskiej, która wykonana została z plastiku. Prezentowana na aukcji rzeźba to fragment scenografii do filmu artystki, zatytułowanego „Uczulanie na kolor”. Film o Włodzimierzu Borowskim, konceptualiście i jednym z pionierów perfermance’u, pokazywany był na głośnej wystawie „Early Years” w Berlinie w 2010 roku.  Rzeźba, która pójdzie pod młotek, jest autorską interpretacją jednego z Artonów Borowskiego.

Na aukcji nie zabraknie pracy kontrowersyjnej grupy The Krasnals. Jej działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację społeczną-polityczną i wywołują skrajne emocje. Grupa konsekwentnie wykorzystuje odwołania do znanych symboli i postaci – w tym wypadku do obrazu Luciana Freuda „Benefis Supervisior Sleeping” (który trzy lata temu Roman Abramowicz kupił w Christie’s za 17,2 mln funtów, kwota była wówczas najwyższą ceną zapłaconą za dzieło żyjącego twórcy) oraz do matejkowskiego Stańczyka.

W katalogu znalazło sie też dużo prac utrzymanych w konwencji realistycznej, autorstwa m.in. Tomasza Kołodziejczyka, Pauliny Zalewskiej, Justyny Smoleń, Tomasza Matczaka, Krzysztofa Powałki, Ewy Szczekan, Emilii Dragosz, Karola Drzewieckiego, Wojciecha Kubiaka czy Pawła Kwiatkowskiego. Nie zabraknie także nazwisk szczególnie poszukiwanych na aukcjach: Artura Trojanowskiego, Darii Rozmarynowicz, Wojciecha Ćwierniewicza, Violi Tycz, Bartka Jarmolińskiego, Roxi, Marty Frej czy Ilony Herc.

Aukcja prac na papierze, która odbędzie się 26 kwietnia, to kolejna z propozycji DESY Unicum, która ze względu na powodzenie, jakim się cieszy, na stałe weszła do kalendarza wydarzeń. Jest ona dobrą okazją do uzupełnienia kolekcji o prace kameralne, ale artystycznie nie ustępujące innym technikom. Tym razem autorzy katalogu prezentują imponującą liczbę 157 obiektów.

Największą grupą prac na tej aukcji są akwarele i grafiki z okresu Młodej Polski i międzywojenne, z naciskiem na École de Paris. Od dawna prace z tej szkoły cieszą się powodzeniem, a akwarele czołowej jej przedstawicielki, Meli Muter, są zwykle wysoko licytowane. Na zapowiadanej aukcji znajdą się dwie prace tej artystki – urokliwe studium pejzażowe (cena wywoławcza: 18 000 zł)  oraz „Pejzaż z Bretanii” (cena wywoławcza: 3 500 zł).

Pod młotek pójdą też 3 prace Rafała Malczewskiego, który zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Ozdobą aukcji z pewnością będą: „Portret mężczyzny z profilu” Witkacego z 1932 roku (cena wywoławcza: 30 000 zł), „Postać kobiety ukazana pod drzewem” Teodora Axentowicza (cena wywoławcza: 60 000 zł) i akt zatytułowany „Dziewczyna karmiąca gołębie” Henryka Siemiradzkiego (cena wywoławcza: 40 000 zł). Ciekawostką jest też akwarela Wojciech Kossaka „Pojmanie bolszewika”, stanowiąca ciekawe wykonanie sceny, którą artysta często powielał w technice olejnej.

We współczesnej części oferty uwagę przykuwa piękny pejzaż Tomasza Tatarczyka z 2003 r. przedstawiający zakole Wisły. Artysta, związany ze środowiskiem warszawskiej galerii Foksal, swoje życie dzielił pomiędzy Warszawę a dom pod Kazimierzem nad Wisłą. Natura i pejzaż były jego naturalnym środowiskiem i inspiracją.

Ciekawostką są projekty kostiumowe Marii Jaremy wykonane dla teatru „Cricot 2” Tadeusza Kantora. Projekty pochodzą z inscenizacji „Mątwy” Witkacego z 1956 roku (zestaw 5 projektów autorstwa Marii Jaremy w cenie wywoławczej 12 000 zł). Awangardowy typ poszukiwań reprezentują operujące pustą przestrzenią prace Jana Berdyszaka (pastel i akwarela z cenami wywoławczymi: 8 000 zł i 4 000 zł), a także rysunki takich mistrzów jak Tadeusz Kantor (cena wywoławcza 3 000 zł) czy Jerzy Nowosielski (rysunek dwustronny w cenie wywoławczej 1 600 zł, „Akt” z 1950 r. w cenie wywoławczej 2 200 zł). Warto zwrócić także uwagę na doskonałe przykłady najwyższej próby grafiki warsztatowej: prace Mieczysława Wejmana (cena wywoławcza 2 000 zł), Haliny Chrostowskiej (cena wywoławcza 1 200 zł) czy Stanisława Dawskiego (cena wywoławcza 600 zł).

Obie aukcje odbędą się w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie, ul. Marszałkowska 34-50.

14 Aukcja Młodej Sztuki odbędzie się we wtorek 24 kwietnia 2012 o godz. 19, prace można oglądać na wystawie przedaukcyjnej w Salonie Wystawowym Marchand, Pl. Konstytucji 2, od 17 kwietnia.

7 Aukcja prac na Papierze odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 19, prace można oglądać w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum od 10 kwietnia.