Event-factory na Open’er Festival 2012 z projektem penderecki//greenwood

Projekt penderecki//greenwood zostanie zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Open’er Festival! 5 lipca na głównej scenie festiwalowej o g. 20.00 Krzystof Penderecki, Marek Moś oraz Orkiestra Aukso wystąpią przed kilkudziesięciotysięczną publicznością. penderecki//greenwood to wyjątkowy projekt muzyczny, którego producentem jest agencja event-factory, a inicjatorem I pomysłodawcą Filip Berkowicz.

Współpraca Krzysztofa Pendereckiego i Jonny‘ego Greenwooda to wydarzenie bez precedensu. Gitarzysta zespołu Radiohead to kompozytor świetnie czujący się w instrumetarium „klasycznym” (co udowodnił utworami smear, Popcorn Superhet Receiver i in.). Manifestuje również swe przywiązanie do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu wykonane zostaną dwie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: Polymorphia i Ofiarom Hiroszimy – tren. Obydwa utwory zostały napisane na smyczki i pochodzą z lat 1960–61, okresu awangardy w spuściźnie Pendereckiego. Okresu, do którego odwołuje się w swojej twórczości Jonny Greenwood. Kompozycja Ofiarom Hiroszimy – tren była inspiracją do powstania Popcorn Superhet Receiver Greenwooda. Z kolei utwór Polymorphia, którego 50. rocznica prawykonania przypadła w 2011 roku, stał się inspiracją dla gitarzysty Radiohead do skomponowania 48 Responses to Polymorphia, które zostały prawykonane (9 września 2011 roku) podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu przez orkiestrę AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Producentem wykonawczym  koncertów, których kuratorem był Filip Berkowicz, na zlecenie organizátora Kongresu – Narodowego Instytutu Audiowizualnego, zajmowała się agencja event-factory, która jednocześnie zapewniła obsługę techniczną kongresu.

Po ogromnym sukcesie koncertów w Hali Ludowej we Wrocławiu i bardzo przychylnych opiniach krytyków i publiczności w podkrakowskim Alvernia Studios doszło do nagrania zaprezentowanych podczas EKK kompozycji, które ukazały się nakładem kultowej wytwórni Nonesuch. Album Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood trafił do sprzedaży w marcu tego roku, a jego oficjalna premiera była połączona z pierwszą zagraniczną produkcją projektu penderecki//greenwood, która miała miejsce 22 marca w londyńskim Barbican Hall i firmowana była również przez event-factory. Po rewelacyjnych recenzjach albumu w Guardianie, Independent, New York Times i La Reppublica oraz entuzjastycznym przyjęciu koncertu przez londyńską publiczność – owacje na stojąco trwały blisko 10 minut! co w przypadku powściągliwej brytyjskiej publiczności jest bardzo niecodzienną rzeczą, organizatorzy Open’er Festival potwierdzili ostatecznie chęć zaprezentowania tego projektu na tegorocznym Festivalu. Gdyński koncert będzie jednocześnie jedyną polską prezentacją projektu penderecki//greenwood w Polsce w ostatecznej formie.  W roku 2013 zaplanowana jest międzynarodowa trasa koncertowa obejmująca organizację koncertów między innymi w Nowym Jorku, Edynburgu, Amsterdamie, Adelajdzie, Barcelonie w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i na scenach najbardziej uznanych festiwali na całym świecie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu