Sposób na dobre wyniki? Skuteczny menedżer!

Wielu menedżerów jest przekonanych o tym, że posłuch podwładnych zapewnią im ich osiągnięcia i czyny. Jednak prawdziwy sukces na stanowisku menedżerskim nie jest możliwy bez realnej władzy!

Władza i sposoby na jej zdobycie oraz utrzymanie były głównymi tematami konferencji „Władza: kluczowy element sukcesu lidera” zorganizowanej przez Harvard Business Review Polska, która odbyła się 3 kwietnia 2012r. w Warszawie. Zdaniem profesora Jeffreya Pfeffera, gościa specjalnego konferencji – „Świetne wyniki w pracy nie gwarantują władzy i utrzymania posady. Załamanie kariery menedżera może zdarzyć się na każdym jej etapie i jest niezwykle drogie dla przedsiębiorstwa. Większość załamań kariery wynika z tego, że ludzie nie są w stanie wykorzystywać władzy”.

Wbrew powszechnej opinii – najskuteczniejszymi menedżerami są ci, którzy odczuwają silną potrzebę posiadania władzy, rozumianej jako chęć wywierania wpływu, oddziaływania na innych. Potrzeba ta powinna być dużo ważniejsza niż potrzeba bycia lubianym przez podwładnych. Zdaniem socjologów, warunkiem sprawnego funkcjonowania każdej organizacji jest stosowanie przez kierownictwo identycznych reguł wobec wszystkich współpracowników. Menedżer silnie motywowany potrzebą bycia lubianym jest skłonny robić wyjątki od ogólnej reguły na rzecz jednego współpracownika, co skutkuje obniżeniem morale zespołu, uznającego, że wyjątki od reguły za niesprawiedliwe i krzywdzące.

Skuteczny menedżer potrafi nie tylko z sukcesem zarządzać przedsiębiorstwem, ale i przyciągnąć do niego talenty. – „Możliwość utożsamiania się z sukcesem jest magnesem, który przyciąga do firmy talenty. Jeżeli chcecie, aby zgłaszały się do was talenty, musicie pozwolić pracownikom utożsamiać się z sukcesem. Jeżeli nie stworzycie iluzji sukcesu, nie będą chcieli z wami pracować i tym samym nie odniesiecie sukcesu” – dodaje profesor Pfeffer.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu