Audyt SAP ERP w Kulczyk Pon Investment

Firma SAP Polska wspólnie z Hicron zakończyły prace związane z audytem systemu SAP ERP w spółce Kulczyk Pon Investment Business Services (KPI). Spółka KPI BS zajmuje się między innymi obsługą IT firm: KPI Polska, Kulczyk Tradex, KPI Sport Cars, KPI Retail.

„System SAP ERP został wdrożony w KPI w 2004 roku. Po kilku latach od wdrożenia systemu chcieliśmy zweryfikować, w jakim stopniu SAP wspiera nas w prowadzeniu biznesu, oraz czy rozwiązania SAP które obecnie posiadamy są adekwatne do obsługi procesów biznesowych KPI.” – mówi Rafał Brączkowski, Dyrektor Działu Informatyki w KPI BS.

Prace związane z analizą w Kulczyk Pon Investment zostały podzielone na etapy, obejmując wszystkie obszary działania systemu SAP: zakupy i sprzedaż pojazdów oraz części zamiennych, obsługę warsztatową, gwarancyjną i serwisową. Konsultanci oddelegowani do realizacji prac wykonali również analizę interfejsów i integracji SAP z systemami producentów pojazdów, analizę procesów CRM, a także analizę sposobu udostępniania danych biznesowych partnerom i pracownikom KPI. Projekt został zrealizowany w oparciu o metodykę SAP, opracowaną specjalnie dla projektów audytu systemów SAP ERP.

Głównym wykonawcą audytu była firma SAP Polska, odpowiadając całościowo za kierowanie projektem, podczas gdy prace audytorskie realizowane były przez podwykonawcę SAP – firmę HICRON.

„Jeśli chodzi o projekty dla firm branży automotive, dla konsultantów HICRON nie ma rzeczy niemożliwych. Znajomość biznesu i rozwiązań IT dla automotive czyni ich doskonałymi doradcami biznesowymi. Długoletnia współpraca z producentami takimi jak Grupa MAN, Volvo, Porsche czy szwajcarskim dealerem pojazdów AMAG – obejmująca wdrożenie i rozwój rozwiązań gwarancyjnych, części zamiennych, aplikacji do sprzedaży pojazdów i zarządzania nią – to ułamek doświadczenia HICRON. Z tych właśnie powodów poprosiliśmy HICRON o wsparcie w projekcie audytu w KPI.” – mówi Arkadiusz Suś, kierownik projektu audytu SAP w KPI po stronie SAP Polska.

„Zakres audytu SAP w KPI był bardzo szeroki. Projekt polegał na zweryfikowaniu poziomu wsparcia procesów biznesowych przez obecny system, z drugiej strony wymagał od nas szerokiej wiedzy biznesowej, wiedzy o możliwościach bogatego standardu SAP, a także o stosowanych przez Partnerów Biznesowych KPI rozwiązaniach. Wszystko to, aby zapewnić rekomendacje które będą aktualne nie tylko dziś czy jutro, ale w długim horyzoncie rozwoju biznesu. Stopień złożoności projektu związany był także z potrzebą analizy ogromnej liczby rozszerzeń w systemie SAP firmy KPI. Biorąc pod uwagę te wszystkie wyzwania, audyt SAP w KPI uznaliśmy zgodnie za jeden z najciekawszych projektów doradczych jakie przeprowadziliśmy w 2011r. ” – ocenia Michał Guzek, Członek Zarządu i Architekt Rozwiązań Biznesowych HICRON.

Wynikiem audytu był obszerny dokument analizy zawierający szczegółową charakterystykę rozwiązań SAP stosowanych w spółkach KPI, opis proponowanych zmian dotyczących rozwoju architektury systemów, procesów biznesowych objętych obsługą w systemie, a także listę rekomendowanych działań które pomogą w likwidacji potencjalnych ograniczeń dla rozwoju spółek KPI.

„Efekt prac SAP i HICRON był zaskakujący. – podsumowuje wyniki audytu Rafał Brączkowski. – Bardzo ważnym wynikiem audytu była na przykład prognoza kosztów utrzymania systemu na najbliższe lata sporządzona dla dwóch scenariuszy: braku zmian w SAP oraz po optymalizacji naszych systemów. Tego typu analizy pomogły nam zdać sobie sprawę, jakie konsekwencje dla biznesu ma opieranie się na nieodpowiednich rozwiązaniach IT i zmotywowały nas do zaplanowania działań naprawczych.” – wyjaśnia.

Firma KPI jest uznanym na rynku polskim importerem pojazdów marki Volkswagen, AUDI i Porsche, obsługuje także logistykę części zamiennych dla SKODA Polska. Audyt systemu SAP ERP jest drugim etapem współpracy spółek HICRON i Kulczyk Pon Investment, rozpoczętej w 2011 roku zawarciem umowy na wsparcie aplikacyjne i serwis producenta SAP (maintenance). Od tamtej pory konsultanci HICRON wspierają pracowników KPI w bieżącej obsłudze systemu SAP, zapewniając także administrację systemu SAP.

Spółka HICRON posiada ponad 10 klientów działających w branży automotive. Oprócz KPI, należą do nich między innymi: Grupa MAN, Volvo CE, AMAG, Stelweld. HICRON od wielu lat wspiera je w działaniu, zapewniając rozwój systemów SAP, aplikacji dedykowanych dla branży automotive oraz oferując wdrożenia własnych aplikacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu