Dziesiątki tysięcy oszczędności w ciągu zimy

Pierwszy w Europie kościół i pierwsza w Polsce sportowa hala z najwyższymi standardami budownictwa energooszczędnego zdały egzamin tej zimy. Zaoszczędzone w sezonie grzewczym pieniądze liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych.

Słomnicka hala i nowotarski kościół  powstały w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha. Zużywające na cele grzewcze tylko 15 kWh/m2 w ciągu roku nowoczesne budynki to nie tylko wizytówki miast i budownictwa pasywnego, to przede wszystkim estetyczne i ekonomiczne budynki ograniczające zużycie energii nawet do 90%.

Tegoroczna zima potwierdziła wyśrubowane założenia projektowe budownictwa pasywnego, zastosowana technologia pozwoliła właścicielom budynków zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych.

Opłaty za ogrzewanie w naszym kościele są wielokrotnie niższe w porównaniu do konwencjonalnych kościołów o podobnej lub nawet mniejszej kubaturze usytuowanych w tym samym regionie – mówi Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II, inicjator budowy kościoła – Całościowe koszty ogrzewania i prądu nowotarskiego kościoła od października do marca wyniosły zaledwie 4,5 tysiąca złotych. Opłaty za samo ogrzewanie w konwencjonalnych kościołach tej samej wielkości to koszt ok. 7,5 tysiąca złotych za miesiąc (!)

Warto zaznaczyć, że mimo zastosowania nowoczesnych technologii kościół idealnie komponuje się z otoczeniem. To efekt połączenia miejscowych tradycji kulturowych oraz aktualnych tendencji w projektowaniu obiektów architektonicznych. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego zostały wykorzystane  rozwiązania technologiczne i materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności, np. do izolacji ścian wykorzystano srebrnoszary styropian Termo Organiki.

Koncepcja architektoniczna hali w Słomnikach poza uzyskaniem standardu pasywności budynku uwzględnia ważne czynniki użytkowe. Wnętrze hali zapewnia poza imprezami sportowymi  organizowanie innych imprez publicznych potrzebnych lokalnej społeczności. Arena sportowa to boisko 22x44m z trybunami dla ok.240 widzów i 30 zawodników rezerwowych. Słomnicka gmina, właściciele tej jedynej w kraju pasywnej hali sportowej również po zimowym sezonie grzewczym mają powody do zadowolenia.

Całoroczne wydatki na ogrzanie sportowej hali o powierzchni 1750m2 to niecałe 5 tysięcy złotych – mówi Tomasz Durbas kierownik hali – Ogrzanie konwencjonalnej hali sportowej o takiej samej powierzchni i kubaturze wynosi mniej więcej 37 tysięcy.

Wyjątkową energooszczędność hali gwarantuje: otwarcie budynku na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, system wentylacji z odzyskiem ciepła m.in. rekuperatory o sprawności ponad 85%, ogrzewanie podłogowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, energooszczędne okna oraz perfekcyjne ocieplenie budynku grubą warstwą srebrnoszarego styropianu Termo Organiki.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu