Strefa bezpiecznej zabawy w Poznaniu

Dodatkowe siły policji wspierać będą poznańskich funkcjonariuszy w trakcie działania Oficjalnej Strefy Kibica UEFA EURO 2012TM. Na najważniejszych ciągach komunikacyjnych miasta prowadzących do Fan Zone pojawią się także funkcjonariusze z Włoch, Chorwacji i Irlandii, którzy wraz z poznańskimi policjantami będą patrolować miasto. Organizatorzy zapowiadają, że cała Strefa Kibica będzie monitorowana i wprowadzone zostaną w niej specjalne wymogi bezpieczeństwa.

Obok Strefy Kibica, która w czerwcu powstanie na pl. Wolności, osoby przybywające do Poznania będą korzystać także z innych przygotowywanych na ten czas atrakcji. Ze względu na planowane także na Starym Rynku oraz w starym korycie Warty wydarzenia oraz na wyjątkowo dużą liczbę spodziewanych gości, przestrzeń miejska od rzeki, poprzez Stary Rynek aż po Strefę Kibica zostanie objęta szczególnym nadzorem służb bezpieczeństwa.

– Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w tym ciągu komunikacyjnym, zostanie zwiększona liczba patroli pieszych policji. Podczas trwania EURO 2012 poznańskich policjantów będą wspierać także funkcjonariusze spoza Wielkopolski. W sumie do Poznania w czerwcu przyjedzie ich ok. 1000 – mówi Robert Pękala, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, który kieruje zespołem EURO 2012 ds. bezpieczeństwa miejskiego.

W monitorowaniu ulic prowadzących na pl. Wolności i Al. Marcinkowskiego policjantów wspierać będzie 92 ochroniarzy ze służb porządkowych Fan Zone. Z kolei w samej Strefie Kibica za bezpieczeństwo gości odpowiadać będzie 307 pracowników ochrony. Ich liczba wynika z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a do takich wydarzeń zaliczona jest organizacja Fan Zone. Dodatkowe środki ostrożności zostaną zastosowane także przy wejściu do Strefy. Każda wchodząca do niej osoba przejdzie szczegółową kontrolę uniemożliwiającą wniesienie niebezpiecznych przedmiotów. Dodatkowo, kontrolę pirotechniczną przejdą wszystkie dostawy do Strefy. – Cały teren Fan Zone i bawiące się w niej osoby będą podlegać szczególnej ochronie. Zależy nam, by Strefa była miejscem nie tylko dobrej, ale i bezpiecznej zabawy. To dla nas priorytet – podkreśla Michał Prymas, wiceprezes spółki EURO Poznań 2012 odpowiedzialnej za organizację Strefy Kibica. – Dzięki specjalnemu systemowi będziemy monitorować liczbę osób, które bawią się w Strefie. To także będzie miało kluczowy wpływ na bezpieczeństwo w Fan Zone.

Kolejne miejsca, które podlegać będą wzmożonej ochronie, to drogi prowadzące do Strefy Kibica z ważnych punktów miasta, takich jak dworzec kolejowy, lotnisko Ławica, Stadion Miejski oraz węzły przesiadkowe na Rondzie Kaponiera, Moście Teatralnym, pl. Cyryla Ratajskiego i Rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pieszych patroli policji będzie więcej także na ul. Grunwaldzkiej. Dodatkowo w dni meczowe poznańskim funkcjonariuszom towarzyszyć będą policjanci z krajów, których reprezentacje rozegrają mecze w stolicy Wielkopolski.

Widok znajomego munduru zachęci gości z zagranicy do kontaktu z policją w sytuacjach budzących niepokój. Funkcjonariusze z Irlandii, Chorwacji czy Włoch będą pomagali polskiej policji w porozumieniu się z kibicami, a towarzyszący im policjanci z Poznania będą wsparciem w wyjaśnianiu np. kwestii komunikacyjnych, gdyż dobrze znają topografię miasta.

W Strefie Kibica swoją siedzibę będzie miał sztab bezpieczeństwa, w skład którego wejdą m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej i służb medycznych. Jednostka na bieżąco będzie monitorowała i oceniała przebieg wydarzeń w czasie funkcjonowania Fan Zone. – Sytuacja będzie bardzo dynamiczna. Jeśli np. okaże się, że po zwycięskim meczu ze stadionu do Strefy zmierza więcej fanów niż jest ona w stanie pomieścić, wówczas od razu poinformowani zostaną o tym policjanci. Będą oni zachęcać kibiców do skorzystania z fan campu koło Areny lub do wzięcia udziału w innych imprezach towarzyszących EURO 2012, np. na Starym Rynku – wyjaśnia Robert Pękala.

Informacje o sytuacji na ulicach Poznania zbierane będą również od przedstawicieli ambasady kibiców i wolontariuszy.

Wzmożone środki ostrożności mają zapewnić mieszkańcom Poznania oraz gościom przybywającym w tym czasie do stolicy Wielkopolski odpowiednie warunki do celebrowania tak wielkiego wydarzenia, jakim jest UEFA EURO 2012. Miasto zapewnia, że bezpieczeństwo będzie priorytetem przy organizacji Strefy Kibica oraz wszystkich innych atrakcji przygotowywanych na czas turnieju.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu