Na święta i majówkę z tanią walutą

Paryż, Rzym czy Barcelona to tylko niektóre z wielu zagranicznych miejsc, które zwiedzą Polacy podczas zbliżających się Świat Wielkanocnych oraz majowego długiego weekendu. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. city breaks, czyli szybkie i tanie wypady do europejskich stolic planowane w ostatniej chwili.

Podczas przygotowań do takiego wyjazdu nie można zapomnieć o zasileniu naszego konta walutowego w euro lub dolary w celu uniknięcia niepotrzebnego przewalutowania podczas płatności kartą kredytową czy debetową.

Pierwszym krokiem w kierunku zaopatrzenia się przez nas w walutę będzie założenie konta walutowego oferowanego wraz z kartą płatniczą do jego obsługi. Jako że większość z nas nie posiada takiego konta, niezbędne będzie udanie się do banku i złożenie dyspozycji jego otwarcia. Samo otwarcie konta walutowego jest całkowicie darmowe. Następnie potrzebna będzie wpłata lub przelew środków, które zasilą to konto. Jednak banki z reguły oferują kupno dewiz po dosyć niekorzystnym kursie, co sprawia że koszt uzyskania waluty w ten sposób jest przybliżony do kosztów, jakie byśmy ponieśli płacąc zagranicą bezpośrednio z rachunku złotówkowego.

Sposobem na kupno taniej waluty jest jej zakup w kantorach internetowych. Internetowe kantory przeniosły ideę wymiany walut do sieci. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty – przeprowadzamy transakcję kupna, sprzedaży lub wymiany walut korzystając ze specjalnej platformy transakcyjnej za pośrednictwem swojego rachunku bankowego. Bezpośrednią i natychmiastowo odczuwalną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy.

– Z naszych obliczeń wynika, że kupując bezgotówkowo 1 000 EUR za pośrednictwem internetowykantor.pl można zaoszczędzić średnio od 80 do 100 zł. Wysokość oszczędności zależy od spreadu walutowego, jaki oferuje dany bank w porównaniu do spreadu oferowanego przez kantor internetowy. W naszym kantorze maksymalne wysokości spreadów dla EUR i USD to 0,03 PLN, zaś w bankach średni spread waha się często od 20 do 30 gr. Kupując waluty za pośrednictwem internetowykantor.pl możemy zaoszczędzić nawet do 5 proc. – mówi Michał Czekalski, parter zarządzający internetowykantor.pl.

Zwrot wymienianych środków trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku dni, w zależności od infrastruktury kantoru internetowego. Zależy to przede wszystkim od tego, jak szybko zostanie odesłany przelew zwrotny, ale bardzo istotną kwestią jest również to, czy kantor posiada rachunki w tym samym banku co klient. Część wymienionej w ten sposób waluty możemy wypłacić także w kasie banku jeśli zależy nam na posiadaniu pewnej ilości gotówki przy sobie.

Warto podkreślić, że internetowa wymiana walut jest zdecydowanie wygodniejsza od wymiany walut w tradycyjnych kantorach, gdyż możną jej dokonać w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu. Jedynym wymogiem jest posiadanie dostępu do Internetu oraz dysponowanie środkami na rachunku bankowym. Ponadto taka transakcja jest bezpieczniejsza od zakupu waluty w formie gotówki, gdyż praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko jej przypadkowej utraty czy kradzieży, o którą w zatłoczonych turystycznych miejscach nie trudno. Warto więc skorzystać z możliwości internetowej wymiany walut i wykorzystać zaoszczędzone w ten sposób środki na dodatkowe zagraniczne zakupy lub obiad w restauracji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu