Internetowe łączenie pokoleń

Trwa ogólnoeuropejska kampania „Tydzień z Internetem 2012”, w której do tej pory w Polsce, wzięło udział już 1480 uczestników! Dziadkowie, rodzice i dzieci w pięćdziesięciu krajach świata poznają możliwości, jakie daje Internet oraz mają możliwość poszerzyć swoją wiedzę na ten temat uczestnicząc w spotkaniach, seminariach oraz konkursach.

Akcja koordynowana przez Telecentre-Europe, pozarządową organizację zrzeszającą sieci telecentrów z różnych krajów, potrwa do 30 marca 2012 roku. Jednym z głównych partnerów „Tygodnia z Internetem 2012” w Polsce jest firma Microsoft.

Blisko 400 polskich bibliotek, szkół, pracowni komputerowych, domów kultury i innych instytucji oferujących publiczny dostęp do Internetu zaangażowało się w akcję. – Odzew jest naprawdę duży – mówi Agnieszka Koszowska, redaktor naczelna portalu www.biblioteki.org, wchodząca w skład zespołu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynatora kampanii w Polsce. – Wśród organizatorów spotkań są nie tylko biblioteki czy szkoły, ale także m.in. Fundacja Rozwoju Wsi i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Kampania nawiązuje do ogłoszonego przez Komisję Europejską roku 2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jej celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do zapoznania się z możliwościami Internetu.

„Jak pokazują badania, przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej, ponad połowa dorosłych Polaków, 56 procent korzysta z Internetu* – mówi Marek Kosycarz Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoft Polska – Niestety, w tej grupie zaledwie jedną trzecią stanowią osoby w wieku 55-64 lata, a wśród jeszcze starszych Polaków zaledwie co jedenasty korzysta z Internetu. Najliczniejszą grupę internautów stanowią najmłodsi oraz osoby, które nie przekroczyły 44. roku życia. Tymczasem w epoce cyfryzacji korzystanie z sieci w znaczący sposób poprawia komfort życia. Dużo mówi się o zapobieganiu cyfrowemu wykluczeniu wśród młodych. Warto jednak pamiętać o tym, że tym zjawiskiem zagrożeni są również seniorzy. Dlatego chętnie wspieramy akcje, które upowszechniają znajomość Internetu wśród starszych osób.”

Na potrzeby akcji stworzono licznik internetowy, który liczy ile osób zaangażowało się w kampanię. Chcemy policzyć nie tylko uczestników akcji, ale także osoby, które ją popierają. Takie dane są dla nas ważne, gdyż pokazują, jaki zasięg i jaką siłę ma kampania w Polsce. Obraz ten pozwoli nam pracować nad ulepszeniem i poprawieniem naszych działań w przyszłości. – dodaje Agnieszka Koszowska.

W ubiegłym roku „Tydzień z Internetem 2011” przyciągnął ponad 112 tysięcy osób z niemal 30 krajów, w tym blisko 7 tysięcy z Polski (z takim wynikiem uplasowaliśmy się na czwartym miejscu).

Dla dziadka i dla wnuka

Spotkania organizowane dla dzieci, rodziców i dziadków są świetną okazją do poznania zasobów internetowych, zdobycia umiejętności w posługiwaniu się nimi, integracji międzypokoleniowej i naprawdę dobrej zabawy. Organizatorzy kampanii w Polsce proponują bowiem trzy tematy spotkań:

  • „Zasadź drzewo w Internecie”, dzięki któremu uczestnicy będą mogli między innymi stworzyć drzewo genealogiczne rodziny za pomocą narzędzi internetowych i dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają osoby o tym samym nazwisku.
  • „W 80 minut dookoła świata”, czyli wirtualną podróż po kontynentach, podczas której będzie można na przykład zwiedzić miasto Inków i przeprawić się przez dżunglę.
  • „Rozgrzewka przed Euro 2012” to turniej wiedzy o piłce nożnej, wykorzystujący zasoby internetowe, w czasie którego najmłodsi będą mogli popisać się wiedzą o współczesnych gwiazdach futbolu, a starsi opowiedzieć o piłkarskich emocjach sprzed lat.

Podstawową zasadą spotkań jest to, by uczestnicy byli zgrupowani w drużyny międzypokoleniowe.

W przypadku tematu „Zasadź drzewo w Internecie” dodatkowo ważne jest to, aby zespoły składały się z członków tych samych rodzin. W dwóch pozostałych spotkaniach tematycznych członków drużyn nie muszą łączyć więzy krwi.

Co trzy głowy to nie jedna!

Autorem scenariuszy spotkań jest polski koordynator kampanii – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dla wszystkich instytucji, które zorganizują spotkanie według jednego z projektów, FRIS przygotował konkurs „Co dwie głowy to nie jedna!”. Aby wziąć w nim udział, należy przygotować i umieścić w serwisie YouTube lub prezi.com multimedialną prezentację ze spotkania zawierającą wypowiedź uczestnika spotkania. Instytucje mogą przystąpić do konkursu od 31 marca do 30 kwietnia 2012 roku. Dla biorących udział w konkursie uczestników firmy Microsoft i UPC Polska ufundowały atrakcyjne nagrody.

W Polsce kampanię „Tydzień z Internetem 2012” koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), a patronuje jej koalicja Dojrz@łość w sieci, działająca na rzecz zachęcenia osób starszych do korzystania z Internetu oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami akcji są: Microsoft, UPC i Telekomunikacja Polska SA, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

„Tydzień z Internetem 2012″ http://www.biblioteki.org/pl/tydzien_z_internetem_2012

Konkurs „Co trzy głowy to nie jedna!” http://www.biblioteki.org/pl/konkursy/konkurs_/opis_konkursu/1750

*„Korzystanie z Internetu”, komunikat z badań, Centrum Badania Opinii Społecznej, Warszawa, sierpień 2011 r. link: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_099_11.PDF

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu