Gdańsk wieżowcami stoi

W ciągu ostatnich tygodni Gdańsk żył nowymi planami zagospodarowania dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Mimo protestów mieszkańców radni przyjęli projekt i dzielnicę czekają gruntowne zmiany. Kalina Śmigielska z portalu RynekPierwotny.com zastanawia się czy te zmiany wyjdą na lepsze.

– Nowe plany zagospodarowania okolic dworca SKM Wrzeszcz obejmują rozbudowę popularnego centrum handlowego – Galerii Bałtyckiej, możliwość przebudowy dworca kolejowego, ale przede wszystkim budowę wieżowca o wysokości 90 metrów – mówi Jarosław Jędrzyński analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Ta ostatnia inwestycja budzi najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców. Wielu twierdzi, że budynek o takich gabarytach nie pasuje do historycznego charakteru dzielnicy oraz że przesłoni widok z okien w istniejących już budynkach.

Ponadto, mieszkańców irytuje polityka rady miasta, która nie zapytała ich o zdanie w kwestii nowej aranżacji dzielnicy, a wszystkie pisemne wnioski o wstrzymaniu planów – odrzuciła. Radni tłumaczą swoją decyzję tym, że większość wniosków miała charakter zbyt ogólny i dążyła jedynie do utrzymania status quo i z tego powodu nie została wzięta pod uwagę. Jednak tym, co niepokoi gdańszczan najbardziej, jest brak konkretnych zapewnień. Mówi się np. o wynagrodzeniu i mieszkaniach zastępczych dla osób poszkodowanych przez roboty, a zarazem brak szczegółowych informacji o tym, jak dokładnie miałoby takie zadośćuczynienie wyglądać. Dostępne wizualizacje nie mają charakteru wiążącego, a wypełnienie obietnic, takich jak rewaloryzacja i stworzenie nowych terenów zielonych, zależeć będzie od dobrej woli miasta i dewelopera.

Mieszkańcy są podzieleni. Patrycja należy do grupy, której taki pomysł zagospodarowania Gdańska Wrzeszcza się nie podoba: „Nie potrzeba nam więcej wieżowców i centrów handlowych, brakuje natomiast miejsca, gdzie ludzie mogliby spędzać wolny czas. Dlaczego nie postawić by w tym miejscu np. wesołego miasteczka? Zamiast budować nowe, dobrze byłoby odnowić stare bloki oraz park”. Inny, zmotoryzowany mieszkaniec tej okolicy dodaje, że już teraz trudno o znalezienie miejsca do parkowania – kiedy przybędzie nowych budynków, będzie jeszcze gorzej.

Po drugiej stronie barykady

Mieszkańcy, którym nowy projekt przypadł do gustu, twierdzą, że rada miasta wreszcie podjęła jakieś kroki dla ożywienia tej jednej z najważniejszych dla miasta dzielnic. Chociaż remont dla wszystkich będzie uciążliwy, warto go znieść dla ogólnego dobra. Dodają również, że to nie jedyny wieżowiec, który powstanie we Wrzeszczu. Po drugiej stronie torów znajduje się zespół czterech wieżowców Qauttro Towers (Hines). Te – chociaż znacznie niższe, bo tylko 17-sto piętrowe – nadają nowego charakteru dzielnicy. Możliwe, że w najbliższym czasie takich wysokościowych obiektów powstanie w okolicy więcej, ponieważ Rada Miasta uznała, że obszar wzdłuż torów kolejowych idealnie nadaje się na tego typu inwestycje. Prawdopodobnie za kilka lat Wrzeszcz będzie więc najbardziej nowoczesną dzielnicą trójmiasta. – Obecnie ta część Wrzeszcza nie wygląda atrakcyjnie – mówi Maciej, który studiuje w Gdańsku. – Czas pozbyć się reminiscencji architektury PRL-owskiej i postawić nowe, ładne budynki. Im wyższe, tym lepiej.

Wiele osób obiecuje sobie po projekcie miasta sprowadzenie do tej okolicy nowych inwestycji, także o charakterze rozrywkowo-usługowym. Obecnie Wrzeszcz jest zaniedbany oraz architektonicznie nieciekawy, a w krajobrazie dominują blokowiska z wielkiej płyty. Biorąc zaś pod uwagę tłumy ludzi odwiedzających codziennie Galerię Bałtycką, trudno uwierzyć, żeby pomysł jej rozbudowania nie był logiczną odpowiedzią na popyt na tego typu obiekty.

– Ciągłe budowy i remonty oraz powstawanie coraz wyższych biurowców i budynków mieszkalnych jest nieuniknione dla rozwoju dużego miasta. Dobrze skomunikowany Gdańsk Wrzeszcz zdaje się być idealnym miejscem dla nowego centrum handlu i biznesu – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Chociaż budzi duże kontrowersje, plan zagospodarowania przestrzennego Gdańska Wrzeszcza został już przegłosowany i należy mieć nadzieję, że miasto wykona go z jak największym pożytkiem dla mieszkańców – pisze Kalina Śmigielska z portalu RynekPierwotny.com.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu