Polacy dokonują zbliżeniowymi kartami Visa ponad 2 mln płatności miesięcznie

Tagi:

Polska odnotowuje bardzo szybki rozwój wygodnych i bezpiecznych płatności zbliżeniowych Visa, które dla organizacji Visa Europe są ważnym etapem urzeczywistniania jej wizji przyszłości płatności (Visa’s Future of Payments).

Na przestrzeni roku miesięczna liczba i wartość płatności zbliżeniowych Visa w Polsce zwiększyły się ponad 20-krotnie; w lutym br. Polacy dokonali kartami Visa już ponad 2 mln transakcji zbliżeniowych. Wzrost liczby i wartości płatności zbliżeniowych jest przy tym prawie 8-krotnie szybszy niż wzrost samej liczby wydawanych przez 21 banków zbliżeniowych kart Visa, których jest na rynku ponad 6 mln. Liczba terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe – które mogą akceptować płatności zarówno kartami zbliżeniowymi, jak i smartfonami z aplikacją płatniczą Visa – sięga już prawie 60 tys., a do końca roku ma przekroczyć nawet 80 tys.

1 VisaBanki wydają zbliżeniowe karty Visa jako karty debetowe, kredytowe i przedpłacone – zarówno do użytku prywatnego, jak i służbowego. Karty te są w ofercie już ponad połowy banków członkowskich Visa Europe w Polsce, a kilkanaście kolejnych banków przygotowuje się do ich wydawnictwa.

„Ponad 2 miliony płatności zbliżeniowych kartami Visa w lutym br. oraz ponad 20-krotny wzrost liczby takich transakcji w skali roku to dowód, że polscy konsumenci szybko przekonują się do prostoty, szybkości, wygody i bezpieczeństwa tej nowoczesnej formy płacenia, która jest kluczowa dla wypierania gotówki z sektora drobnych płatności” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. Karty zbliżeniowe Visa umożliwiają błyskawiczne płatności za codzienne zakupy (do 50 zł) bez podawania karty sprzedawcy i wprowadzania kodu PIN – jak również płatności na większe kwoty wykonywane w „tradycyjny” sposób.

Upowszechnienie płatności zbliżeniowych jest częścią realizowanej przez organizację Visa Europe wizji przyszłości płatności (Visa’s Future of Payments), która ma na celu tworzenie konsumentom jak najlepszych warunków dla płatności elektronicznych z użyciem dowolnego urządzenia.

„Z ogromnym zadowoleniem odnotowujemy, że Polska stała się największym „zbliżeniowym” rynkiem Visa w Europie. Pod względem liczby zbliżeniowych kart Visa Polska ustępuje jedynie Wielkiej Brytanii, ale to właśnie w naszym kraju dokonywana jest największa liczba płatności zbliżeniowych Visa; największa jest także ich wartość. Tak szybkie upowszechnienie się nowej formy płatności świadczy również o tym, że nasza inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony polskich konsumentów” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację. W Europie rok 2011 zamknął się liczbą 30 milionów wydanych zbliżeniowych kart Visa, a na koniec bieżącego roku przewiduje się jej wzrost do poziomu 50 milionów.

Płatności zbliżeniowe stają się powoli codziennością. Można ich już dokonywać w prawie 60 tys. terminali – na początku 2011 r. było ich nieco ponad 10 tys. – zainstalowanych zarówno w dużych, znanych sieciach, jak np. coffeeheaven, McDonald’s, Empik, Rossmann, Shell, Ikea czy Żabka, która intensywnie promuje tę formę płatności w ponad 2,5 tys. swoich placówek, ale i w wielu mniejszych sklepach. Płatności zbliżeniowe są również często stosowane w transporcie miejskim – np. w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, a przede wszystkim we Wrocławiu, gdzie wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są wyposażone w mobilne biletomaty akceptujące karty zbliżeniowe. Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa można najłatwiej zlokalizować dzięki specjalnej wyszukiwarce na stronie www.visa.pl.

Sieć akceptacji płatności zbliżeniowych będzie rosła dynamicznie m.in. dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, w którym banki-wydawcy kart Visa wspierają finansowo agentów rozliczeniowych zakładających terminale płatnicze. W ostatnich miesiącach terminale zbliżeniowe stanowiły już 30% terminali instalowanych przez agentów rozliczeniowych w ramach tego Programu – a niektórzy agenci instalują już wyłącznie terminale z czytnikami zbliżeniowymi, dzięki czemu ten sposób płatności jest obecny nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Na koniec 2012 r. liczba terminali przyjmujących płatności zbliżeniowe Visa ma przekroczyć 80 tys.

Zbliżeniowe karty Visa to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Współczynnik transakcji nieuprawnionych zawieranych wszystkimi kartami Visa w Polsce jest przeszło dziesięciokrotnie niższy od średniej europejskiej – wynosi 0,003%, czyli trzy eurocenty na każdy tysiąc euro wartości transakcji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu