PayByNet przyspieszy wnoszenie opłat za częstotliwości radiowe

Urząd Komunikacji Elektronicznej wdrożył system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych PayByNet, oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. Umożliwi on nadawcom wnoszenie opłat za częstotliwości radiowe na potrzeby UEFA EURO 2012 w trybie online.

– Uruchomiony przez UKE portal euro2012.uke.gov.pl to przełomowe rozwiązanie w porównaniu z portalami tego typu stosowanymi dotychczas przez inne kraje europejskie, na potrzeby obsługi wielkich wydarzeń. Pozwala on na maksymalne uproszczenie i elektronizację procesu składania wniosków, a tym samym na przyspieszenie wydawania zgody na używanie urządzeń radiowych podczas imprezy. Proces przygotowany przez UKE jest w pełni zautomatyzowany, dotyczy to także naliczania wysokości opłaty za prawo do wykorzystania częstotliwości – mówi Wiktor Sęga, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości oraz szef zespołu ds. Euro2012 w UKE.

PayByNet to pierwszy w Polsce system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych, dedykowany do obsługi handlu elektronicznego i wnoszenia opłat za usługi administracji publicznej.

System umożliwia realizację błyskawicznych transakcji online, przez 24 godziny na dobę, także w weekendy. Jest to możliwe dzięki bezpośredniej integracji systemu z bankami i przekazywaniu przez KIR S.A. natychmiastowej informacji o zleceniu przelewu do sklepu internetowego lub urzędu. Gwarancji realizacji transakcji udziela KIR S.A., będąca operatorem systemu rozliczeniowego ELIXIR®. Proces realizowany na potrzeby UEFA EURO 2012 posłuży jako ważne doświadczenie w stworzeniu całościowego systemu, który następnie zostanie udostępniony przez UKE wszystkim nabywcom częstotliwości, a także organizatorom kolejnych imprez. Wprowadzenie systemu PayByNet przez UKE ułatwi i przyspieszy proces udzielania pozwoleń na wykorzystanie urządzeń radiowych, o które występują nadawcy w związku z organizacją UEFA EURO 2012. Warunkiem uzyskania przez wnioskodawcę częstotliwości radiowych jest wypełnienie i wysłanie wniosku oraz uiszczenie stosownej opłaty. Dzięki systemowi PayByNet opłaty wnoszone przez wnioskodawców są przesyłane bezpośrednio na rachunek bankowy UKE.

– Dzięki natychmiastowej informacji o dokonaniu płatności, Urząd będzie mógł szybciej rozpatrzyć daną sprawę – mówi Artur Wojtczuk, dyrektor linii biznesowej płatności internetowe w KIR S.A. – PayByNet eliminuje także ryzyko pomyłki wnioskodawcy podczas wypełniania przelewu. Zawarte w nim dane są bowiem generowane automatycznie, dzięki czemu klient ma pewność, że pieniądze trafią na właściwe konto. Bezpośrednia realizacja płatności jest niezmiernie istotna dla administracji publicznej, gdyż taki sposób realizacji płatności nie budzi wątpliwości dotyczącej osoby lub podmiotu wnoszącego opłatę – dodaje A. Wojtczuk.

UKE to kolejny urząd, który wprowadził możliwość realizacji płatności za pośrednictwem PayByNet.

System został wcześniej wprowadzony na platformie ePUAP i obecnie jest wykorzystywany przez ponad 120 jednostek administracji publicznej, w tym m.in. Urząd m.st Warszawy, Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Krakowa, Gmina Miasta Gdańska, Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Z systemu korzysta także ponad 300 sklepów internetowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu