Stasys Eidrigevičius w DESA Unicum

Atmosfera surrealizmu z akcentami ironii i groteski to główna cecha bogatego dorobku artystycznego Stasysa Eidrigevičiusa. Z jego charakterystycznej twórczości wyłania się obraz artysty niezwykle dynamicznego, poszukującego własnego sposobu wypowiedzi. Już wkrótce kilkadziesiąt prac artysty będzie można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand w Warszawie.

Stasys Eidrigevičius – malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, instalacji oraz happeningów. Międzynarodowej sławy artysta pochodzenia litewskiego, który od 1980 roku na stałe mieszka w Polsce. Należy on do kategorii twórców niepokornych, wobec których wszelkie próby klasyfikacji są niemożliwe. Wszystkie jego działania, zarówno malarstwo, prezentowane na wystawie, jak i grafika, rysunek, rzeźba, czy działania multimedialne oraz teatralne, są wyrazem poszukiwania własnego sposobu wypowiedzi i silnej ekspresji. Wszystkie jego realizacje łączy specyficzna atmosfera surrealizmu i groteski. Przez lata wyrobił swój charakterystyczny figuratywny styl, który jest rozpoznawany w szerokich kręgach.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obiektów malarskich, powstałych po 1980 roku. Ekspozycję stanowią przede wszystkim akwarele i pastele, wśród nich zobaczymy m.in.:

  • „Dwie muszle” z 1988 r.
  • „Literę”, 1996 r. (ilustracja)
  • „Wieczorowy strój”, 1990 r.
  • „Europejczyka”, 1999 r.
  • „Zakochanych”, 1996 r.

Do 7 kwietnia wystawie Stasysa towarzyszyć będzie kameralna ekspozycja ceramiki użytkowej lat 50. i 60. XX wieku pt. „Made in Poland”, na którą składa się 56 figurek z wytwórni z Ćmielowa, Wałbrzycha, Jaworzyny Śląskiej i Chodzieży. Ceramiczne pikasy projektu Mieczysława Naruszewicza, Hanny Orthwein i Henryka Jędrasiaka stanowią kwintesencję wzornictwa epoki PRL-u. Przez długi czas zapomniane, odrzucane jako relikty niechcianej epoki powracają, swoją prostą i elegancką formą idealnie wpisując się w nowoczesne wnętrza.

Wystawę można oglądać od 17 marca do 14 kwietnia 2012 r. w godzinach: 11-19 (pon.-pt) i 11 -16 (sob.) w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum, Warszawa, Pl. Konstytucji 2.

Biogram artysty:

Stasys Eidrigevičius – w 1973 r. ukończył Wileński Instytut Sztuk Pięknych, a od 1980 r. mieszka w Polsce. Malarz, grafik i rysownik. Tworzy plakaty, ilustracje do książek (szczególnie bajek dziecięcych), ekslibrisy, projekty scenografii, instalacje i kompozycje przestrzenne, maski, akcje parateatralne. Posługuje się różnymi technikami: gwasz, olej, pastele, wykorzystuje rozmaite techniki graficzne.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu