Termometry na podczerwień – o czym warto wiedzieć i pamiętać

Termometry na podczerwień są niezwykle przydatnymi narzędziami mogącymi znacznie usprawnić pomiar temperatury. O tym na jakiej zasadzie działają oraz o czym trzeba pamiętać używając tego typu sprzętu opowiada Robert Olkiewicz, ekspert z firmy Fluke.

„Możliwość wykonania dokładnego pomiaru temperatury bez konieczności kontaktu z badanym obiektem jest w wielu przypadkach bardzo istotne. Nie tylko ułatwia przeprowadzanie prac w miejscach, gdzie zainstalowanie tradycyjnej sondy byłoby kłopotliwe, ale również podnosi nasze bezpieczeństwo, szczególnie w przypadkach, gdy przypadkowe dotknięcie powierzchni może grozić poparzeniami. Termometry na podczerwień, które umożliwiają nam przeprowadzenie tego typu testów, opierają swoje działanie na pomiarze energii promieniowania elektromagnetycznego w paśmie podczerwieni, która jest bezpośrednio zależna od temperatury. Dzięki analizie tego promieniowania, termometr może dokładnie określić temperaturę danego obiektu, nawet bez konieczności bezpośredniego kontaktu z jego powierzchnią” – mówi Robert Olkiewicz z firmy Fluke. Zwraca on jednak uwagę na fakt, że jak każde urządzenie pomiarowe, termometr na podczerwień wymaga odpowiedniej konserwacji w celu zapewnienia optymalnej dokładności odczytu.

„Choć termometry na podczerwień to urządzenia bardzo wygodne, to warto pamiętać, że z biegiem czasu mogą one ulec rozkalibrowaniu. Dlatego też, by zapewnić odpowiednią jakość przeprowadzanych pomiarów, bardzo istotną rzeczą jest przeprowadzanie rutynowej kalibracji, która pomoże nam wyeliminować możliwe błędy. W tym celu należy użyć odpowiedniego kalibratora, dzięki któremu będziemy mogli wykryć i poprawić ewentualne rozbieżności występujące w odczycie temperatury. Cały proces opiera się na porównaniu temperatury ustawionej na kalibratorze z tą jaką pokazuje nam nasz termometr, co pozwala wprowadzić odpowiednie poprawki w odczycie. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – im lepiej skalibrowane urządzenie, tym dokładniejszy wynik pomiaru.” – radzi Robert Olkiewicz

Jak widać, choć termometr na podczerwień jest niewątpliwie użytecznym narzędziem, bardzo istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej konserwacji. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wykonywane przez nas pomiary w pełni odpowiadają rzeczywistości, co jest chyba najbardziej istotną rzeczą w całej diagnostyce.

www.fluke.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu