Parada parowozów

Tagi:

Parowozy z Czech, Niemiec, Węgier i Polski, a wśród nich legendarna „Piękna Helena”, znakomici artyści, gwiazdy estrady, niezwykła choreografia i wyjątkowy spektakl „Światło, dźwięk, para” z wykorzystaniem laserów i pirotechniki. To atrakcje kolejnej Parady Parowozów organizowanej przez PKP CARGO w Wolsztynie.

Już tradycyjnie w ostatni weekend kwietnia wolsztyńska parowozownia będzie miejscem spotkania miłośników kolei. Głównymi bohaterami imprezy w sobotę, 28 kwietnia, będą parowozy. Udział w paradzie weźmie kilkanaście zabytkowych maszyn, a wśród nich najstarszy czynny w Polsce, obchodzący właśnie stulecie, parowóz Ol12. Swoją urodą będzie przyciągać uwagę widzów lokomotywa Pm36, zwana „Piękną Heleną”, zdobywczyni złotego medalu na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu w 1937 roku. Podwoje dla zwiedzających otworzy zabytkowa, ponadstuletnia parowozownia, w której zachowano historyczne urządzenia i sprzęt do naprawy i utrzymania parowozów. Interesująco zapowiada się także pokaz obrządzania parowozów. Paradzie będą towarzyszyć liczne konkursy i pokazy, m.in. mistrzów akrobatyki. Nie zabraknie także dobrej muzyki. Gwiazdami wieczoru będą Ingrid, Stachursky i zespół Feel.

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie widowisko pt. „Światło, dźwięk, para”. W spektaklu zobaczymy majestatyczne, buchające parą lokomotywy w specjalnie przygotowanej na tę okazję muzycznej aranżacji oraz efektownej oprawie świetlnej i pirotechnicznej. Pełen atrakcji dzień uwieńczy dyskoteka, którą do białego rana poprowadzi znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów nie tylko z kraju, ale także z wielu państw europejskich, a nawet miłośników kolei z Azji i Australii. Parada odbywa się w wolsztyńskiej parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów przy wykorzystaniu lokomotywy parowej. Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…”, Spółka PKP CARGO.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu