HISTORY rozwiązuje tajemnicę jednej z największych katastrof morskich

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy zatonięcia Titanica zespoły naukowców, inżynierów, archeologów oraz specjalistów ds. obrazowania połączyły siły, aby odpowiedzieć na jedno z najbardziej nurtujących pytań otaczających legendarną katastrofę. Jak to się stało, że „niezatapialny” statek rozbił się i pogrążył w lodowatych wodach północnego Atlantyku 15 kwietnia 1912 roku?

Premiera dwugodzinnego dokumentu „Titanic 100: zagadka rozwiązana” (ang. Titanic At 100: Mystery Solved) odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia o godzinie 21:00. Autorzy programu dokumentują ostatnią misję naukowców, podczas której odnajdują imponujące fragmenty wraku.

Kanał HISTORY dołączył do grupy  najlepszych światowych ekspertów, kierowanych przez firmę RMS Titanic, Inc., będącej w posiadaniu praw do wraku statku. Ekipa wyruszyła z ekspedycją na miejsce spoczynku wraku i wykonała najbardziej dogłębne i wyczerpujące badania, jakie dotychczas miały miejsce. Po raz pierwszy stworzono wielowymiarową mapę znajdującego się pod wodą grobu Titanica, tj. obszaru o powierzchni 15 mil kwadratowych, na którym Titanic zatonął. Pomoże to rozwiązać liczącą sobie sto lat zagadkę dotyczącą okoliczności tragedii, a w szczególności ustalić, kto był za nią odpowiedzialny.

Oprócz mapy całego miejsca, w dokumencie „Titanic 100: zagadka rozwiązana”  zostanie również po raz pierwszy pokazany obraz wypadku oraz zatonięcia statku z wykorzystaniem wirtualnego hangaru. Stosując metody badania wypadku promu kosmicznego lub statku powietrznego (mapowanie miejsca i ponowne złożenie fragmentów w hangarze), zespół specjalistów stworzy wirtualną rekonstrukcję holograficzną miejsca tragedii. Żaden inny program przygotowany z myślą o rocznicy nie dysponuje historią tej ekspedycji i jej zdumiewającymi odkryciami.

W ciągu 25 lat od zlokalizowania statku nikt nigdy nie badał i nie próbował zmapować całego miejsca. Niemal połowa obszaru pozostawała niezbadana i brakowało znaczących elementów statku, które mogłyby pomóc w odkryciu, w jaki sposób statek się rozbił. Teraz, po 100 latach, każdy fragment został ostatecznie zbadany i udokumentowany dokładnie tam, gdzie opadł na dno oceanu.

W programie „Titanic 100: zagadka rozwiązana” widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy nowo odkryte fragmenty statku i prześledzić nowe odkrycia, których dokonano w ramach ekspedycji. Nadeszła pora, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło. Nadszedł czas, aby w końcu zostawić Titanic w spokoju.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu