Przejdź do treści

Wielkie otwarcie Biblioteki Manhattan

W piątek, 9 marca, o godzinie 15.00 nastąpi długo oczekiwane otwarcie Biblioteki Manhattan. Na powierzchni 800 mkw. znajdzie się  50 tys. egzemplarzy książek oraz płyt z muzyką i filmami. Ponadto odwiedzający bibliotekę będą mogli zagrać na instrumentach muzycznych lub konsolach do gier.

W Manhattanie znajdą się zbiory z trzech filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz z Pracowni Komiksowej.

Miejsce to będzie nie tylko wypożyczalnią i czytelnią książek. W Bibliotece Manhattan będzie można wypożyczyć płyty z muzyką, filmowe, audiobooki i e-booki. Na miejscu zostaną również udostępnione zbiory płyt winylowych. Żeby korzystać z wszystkich zbiorów bezpłatnie, wystarczy mieć Kartę do Kultury.

– Oferta handlowo-usługowa coraz rzadziej stanowi wyróżnik centrum handlowego. – mówi Katarzyna Szczycińska, dyrektor Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan. – Ze względu na ograniczoną liczbę marek na naszym rynku galerie handlowe oferują bardzo zbliżony tenant mix. Wartość dodana, jaką jest zaoferowanie sposobów spędzenia czasu wolnego, czyli oferta kulturalna, sportowa czy rozrywkowa, coraz częściej stanowi o unikalności centrum handlowego. Za granicą nie jest niczym niezwykłym obecność w galerii handlowej biblioteki czy punktu obsługi interesantów urzędu miejskiego. Taki jest również strategiczny kierunek rozwoju Manhattanu – jego integralną częścią jest Centrum Sztuki i Rekreacji Manhattan. Biblioteka Manhattan to już szósta instytucja, która wejdzie w jego skład – po Teatrze Znak, Gdańskiej Szkole Artystycznej, Delikatesach Sztuki, fitness klubie Tiger Gym i największej w Gdańsku, 14-torowej kręgielni MK Bowling z klubem muzycznym Kosmos.

– Centrum handlowe to miejsce, w którym coraz częściej spędzamy wolny czas. – mówi Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Zależy nam na tym, żeby wizytę w bibliotece można było połączyć z innymi codziennymi czynnościami. Biblioteka w centrum handlowym to nasza propozycja dla zabieganego mieszkańca dużego miasta. Jednak Biblioteka Manhattan to nie tylko książki i multimedia. W trosce o naszych czytelników przygotowaliśmy bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną, zarówno dla tych najmłodszych jak i trochę starszych. Proponujemy spotkania autorskie, warsztaty i wystawy. Wierzymy, że będzie to miejsce tętniące życiem przez sześć dni w tygodniu.

Program wydarzeń:

Piątek, 9 marca:

15.00 Warsztaty z Uśmiechem – rysujemy uśmiechniętą książkę. Warsztaty plastyczne poprowadzi Marek Wysoczyński ze Światowego Archiwum Uśmiechu

16.00 W gościnie u Pani Bajki – spotkanie z literaturą dla najmłodszych.
Warsztaty komiksowe
Połam język – warsztaty logopedyczne

17:00 Spotkanie z Ewą Chotomską – autorką wierszy, które znają dzieci, młodzież i dorośli, słynną Ciotką Klotką z programu „Tik-Tak”.

19:00 Promocja książki „Bóg, kasa i rock’n’roll” – spotkanie z autorami Szymonem Hołownią i Marcinem Prokopem.

Sobota, 10 marca

10:00 Fantastyczne Gry Fantastyczne – pokaz strategicznych gier planszowych. Zaprasza Gdańskie Stowarzyszenie Fantastyki „Alkor”

10:30 Plastyka dla Smyka – zajęcia dla najmłodszych

11:00 Games Fighters – turniej na konsole Wii i Xbox

14:30 Bitwy Komiksowe – pojedynek rysowników

15:00 Teatrzyk kukiełkowy dla dzieci z warsztatami

15:00 Statkiem na Manhattan – spotkanie z Andrzejem Perepeczko – wrzeszczaninem, marynarzem i autorem książek nie tylko dla dzieci

17:00 Komiksowe spotkanie z prof. Jerzym Szyłakiem – zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Komiksu

18:00 Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem – jednym z najpopularniejszych autorów książek fantastycznych – zaprasza KMF Fantastyczna Jedynka

Europejski Dzień Logopedy – przez całą sobotę w Bibliotece Manhattan będzie można uzyskać bezpłatną diagnozę i poradę logopedyczną.