IT Kontrakt zaprasza do zachodnich sąsiadów

W 2010 roku firma outsourcingowa IT Kontrakt uruchomiła w Niemczech spółkę – córkę IT Kontrakt GmbH. Od tego czasu firma z sukcesami rozwija swoją działalność na rynku zachodnim, stale poszukując atrakcyjnych ofert projektowych dla pracowników sektora IT.

Polscy specjaliści IT już teraz mogą podjąć pracę w kluczowych miastach, jak np. w Berlinie, Frankfurcie, Stuttgarcie czy w Monachium – kolebce rynku IT, oprogramowania, komunikacji i branży medialnej.

Niemcy, jako kraj innowacyjny i nastawiony na rozwój kompetencji technologicznych wykazuje duże zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Według najnowszych statystyk liczba kontraktorów w Niemczech wynosi 75.000 (www.gulp.de). Mimo tak dużej ilości samodzielnych kontraktorów, istnieje w tym kraju poważny niedobór informatyków. Według oficjalnych statystyk tylko w 2011 roku brakowało tam 38.000 wykwalifikowanych specjalistów IT.

„Od odpowiedniej ilości ekspertów IT zależne są również inne miejsca pracy. Jeżeli bowiem nie znajdzie się odpowiednich kandydatów na pozycje informatyczne, cała branża technologiczna pozostaje niewykorzystana”- ocenia Marceli Smela, Prezes IT Kontrakt.

Jeżeli chodzi o warunki zatrudnienia w Niemczech, kwestie finansowe stanowią nie lada atrakcję.  Wynagrodzenia są zazwyczaj dwukrotnie wyższe niż w naszym kraju, przy założeniu porównywalnych kosztów utrzymania do dużych miast w Polsce (mieszkanie z kosztami utrzymania około 30-40 m²-można wynająć już od 350 euro miesięcznie). Najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa typu B2B.

Z analiz zapytań ofertowych wynika, że najsilniej poszukiwanymi specjalistami IT na rynku niemieckim są specjaliści z obszaru: JAVA/.NET/C#/SharePoint. Co równie istotne, kluczowa jest także znajomość języka niemieckiego – wymagana przynajmniej na komunikatywnym poziomie. Osoby ze znajomością angielskiego w wyjątkowych sytuacjach są uwzględniane w procesach rekrutacyjnych. Sam proces rekrutacyjny w Niemczech jest podobny do polskich rekrutacji. Zasadnicza różnica polega na tym, że większy nacisk kładzie się na szybkość informacji zwrotnej. Proces nie jest wieloetapowy, zazwyczaj składa się z telekonferencji lub z rozmowy przez Skypa. Po pozytywnym przejściu interview telefonicznego, organizowane jest już formalne spotkanie u Klienta docelowego. W Niemczech większą rolę niż w Polsce odgrywają referencje i dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie. Warto mieć to na uwadze kończąc współpracę w polskich firmach.

Polscy kontraktorzy spotkają się z otwartym przyjęciem na rynku niemieckim, są doceniani za posiadaną wiedzę merytoryczną, często bardziej rozwiniętą, niż u naszych zachodnich sąsiadów. W relacjach biznesowych cieszą się wysokim poziomem zaufania. Jeśli chodzi o ocenę polskich specjalistów, również dostrzegają wiele plusów.

„Wyjście poza własną strefę komfortu i podjęcie ryzyka wyjazdu mogą wzbogacić nasze doświadczenie zawodowe, podnieść wartość na rynku pracy, poszerzyć horyzonty …  i dać nam szansę uzyskania atrakcyjniejszych niż w Polsce stawek.” – Marek, Ekspert C++, obecnie realizujący projekty IT w Norymberdze.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu